Nákupná taška, ktorá vás určite neprežije

Nákupná taška, ktorá vás určite neprežije

Nový materiál po viacnásobnom použití bezpečne poslúži aj ako vrece pre organický kuchynský odpad. Zvyk používať igelitové nákupné tašky ako odpadkové vrecia je na Slovensku bežným javom. A keďže o životnosti klasickej „igelitky“, ktorá, tu po nás môže zostať ešte niekoľko desiatok či stoviek rokov, sa už hovorí dosť dlho, mnohé obchodné reťazce začínajú preferovať ekologickejšie alternatívy.Príkladom je aj veľký nemecký diskontný supermarketový reťazec ALDI SÜD, ktorý v súčasnosti ponúka svojim nemeckým zákazníkom nákupné tašky vyrobené z biologicky odbúrateľného plastu Ecovio® od BASF. Tieto tašky vyrába pre ALDI spoločnosť VICTOR Güthoff & Partner Group, so sídlom v Kerpene, v Nemecku.

 

 
 
 
Hlavnými zložkami plastu Ecovio je látka Ecoflex® a kyselina polymliečna (PLA), ktorá sa získava z kukurice, čo je obnoviteľná surovina. A hoci z chemického hľadiska je Ecoflex polyester na petrochemickom základe, vďaka jeho špeciálnej molekulárnej štruktúre ho môžu stráviť mikróby pri presne definovaných podmienkach: je úplne biologicky odbúrateľný podľa európskej normy EN 13432. Kým Ecoflex robí tašku pružnou, odolnou voči roztrhnutiu, vodotesnou a vhodnou pre potlač, čo jej dáva vlastnosti klasického plastu, tuhá PLA ju robí šetrnou k životnému prostrediu.
 
Biologicky odbúrateľné nákupné tašky však ponúkajú zákazníkom aj ďalšiu výhodu. Nielenže sú dostatočne pevné na to, aby sa používali viacnásobne ako nákupná taška, ale na konci svojej životnosti môžu tiež poslúžiť ako vrece pre zber a likvidáciu organického kuchynského odpadu. Napríklad v Nemecku je to už schválené vo väčšine obcí.
 
“Dva plasty Ecoflex a Ecovio boli vyvinuté predovšetkým pre produkty, ako sú nákupné tašky a vrecia pre organický odpad, ktoré sa transformujú do cenného kompostu – spoločne s bioodpadom – v priemyselnom kompostovacom zariadení”, vysvetľuje Andreas Künkel, ktorý zodpovedá za vývoj biologicky odbúrateľných plastov v BASF. Týmto využitím predstavuje biologická odbúrateľnosť materiálov prínos pre zákazníkov a životné prostredie.
 
Kombinácia Ecovio a Ecoflex umožňuje takým výrobcom fólií, ako je VICTOR, vyrábať plastové tašky a ďalšie fóliové produkty s vlastnosťami šitými na mieru – vyššie percento Ecoflex robí fóliu pružnejšou, kým vyššie percento Ecovio ju robí tuhšou. Vďaka tomu teraz Ecoflex umožňuje využitie obnoviteľných surovín, ako je PLA, v spotrebiteľských produktoch vysokej kvality.
 
Foto: BASF
 • autor:
 • archív BASF

  Fotografie  Mohlo by vás tiež zaujímať   

  Najnovšie inzeráty

  Najbližšie výstavy

  Plastikársky slovník