PCI Geofug – škáry, ktoré sa čistia takmer samy

PCI Geofug – škáry, ktoré sa čistia takmer samy

Divízia Stavebné hmoty najväčšej chemickej spoločnosti BASF prichádza na slovenský trh s revolučnou novinkou v oblasti škárovacích hmôt. PCI Geofug® je vyrobený na báze geopolymérov a disponuje oproti „klasickým“ cementovým škárovacím hmotám niekoľkými výhodami - samočistiacim efektom, fotokatalytickou funkciou likvidácie nečistôt z povrchu škárovacej hmoty, trvalou odolnosťou proti v domácnostiach bežne používaným čistiacim prostriedkom s obsahom kyselín a odolnosťou proti vysokým teplotám až do +500 °C.

     Všetci o tom vieme, no väčšina z nás si to málokedy uvedomuje - kým obložená alebo vydláždená plocha v kuchyni alebo v kúpeľni pôsobí i po dlhej dobe ako nová, škáry sú znečistené, môžu už byť porušené a dokonca sa aj drobiť. Celkový dojem z priestoru je tak narušený. Škára, resp. bežne používaná cementová škárovacia hmota je v tomto prípade tým najcitlivejším miestom, ktoré vplýva na estetiku a funkčnosť plochy. Spoločnosť BASF prišla s revolučným riešením, úplne novým typom škárovacej hmoty PCI Geofug®, vďaka ktorej kúpeľne, kuchyne, resp. škáry týchto denne používaných priestorov ostanú dlhodobo hygienicky čisté a estetické.

Výhodné vlastnosti škárovacej hmoty PCI Geofug® sú dané odlišnou vstupnou surovinou a technológiou spracovania. Cementová technológia je nahradená novou technológiou založenou na báze spracovania geopolymérov (anorganické suroviny s vlastnosťami, ktoré sa podobajú prírodným kameňom). Kým cementová škárovacia hmota neumožňuje ideálne a jednoduché odstránenie nečistôt z jej povrchu, tak povrch škárovacej hmoty PCI Geofug® to dokáže. Je hydrofilný a tak len vďaka tečúcej vode je možné prirodzené premývanie pórov v povrchovej vrstve škárovacej hmoty, pričom prípadné nečistoty sú priebežne vyplavované. Škárovacia hmota sa teda čistí takmer sama. Samočistiaca schopnosť je spôsobená tzv. peciclean ® efektom. Vďaka technológii geopolymérov ponúka produkt PCI Geofug® okrem peciclean ® efektu aj ďalšie výhody. Zvyšky nečistôt a hlavne zárodky mikroorganizmov, ktoré sa neodstránia vodou, sa priebežne uvoľňujú z povrchu škárovacej hmoty vplyvom pôsobenia svetla, čo je výsledok fotokatalýzy. Svetlo môže byť buď prirodzené, alebo umelé.

peciclean_effect

 

Všeobecne je známe, že škáry najviac poškodzujú čistiace prostriedky s obsahom kyselín, s ktorými udržujeme obklady a dlažby v čistote. Škáry sú najslabším miestom tohto uceleného systému a prakticky každým čistením je povrch škáry pri klasických cementových škárovacích hmotách narušenejší. Hmota PCI Geofug® je vďaka svojmu podobnému zloženiu ako keramika vysoko odolná proti čističom na kyslej báze, bez toho, aby utrpela jej štruktúra.


V súčasnej dobe sa dostávajú do popredia parné čističe, ktoré pracujú na báze ohrevu vody, ktorú premieňajú na „suchú" vodnú paru s teplotami +90 °C a viac. Je známe, že práve vyššie teploty poškodzujú povrch bežnej cementovej škárovacej hmoty pri jej čistení. Jej povrch drobí a škára sa následne uvoľňuje. Škárovacia hmota PCI  Geofug® je vysoko odolná proti teplotám až do +500 °C a tým umožňuje efektívne využívanie týchto moderných prístrojov na čistenie.


PCI Geofug® je naozaj revolučnou novinkou v oblasti škárovacích hmôt. Vlastnosti škárovacej hmoty sú navrhnuté tak, aby vydržala esteticky čistá po celú dobu životnosti obkladov alebo dlažieb. Z dlhodobého hľadiska je to iste zaujímavá výhoda. Nehovoriac o tom, že v súčasnej dobe sa práve kvôli škáram upúšťa od navrhovania obkladov a dlažieb práve v priestoroch náchylných na znečistenie. Škárovacia hmota PCI Geofug® tým otvára opätovne nové možnosti v oblasti dizajnu a navrhovania nielen pre architektov, ale aj pre bežných ľudí", doplňuje Peter Gašinec, obchodný riaditeľ BASF Slovensko spol. s r.o., Divízia Wall Systems.

                    spracovanie_pci_geofug                          

Škárovacia hmota PCI Geofug® je určená výhradne do interiérov (v bytovej aj verejnej sfére), na všetky druhy keramických obkladov, dlažieb, ale taktiež aj na obklady z kameniny alebo z porcelánovej a sklenej mozaiky. Šírka škár, pre ktoré je hmota PCI Geofug® vhodná - 1 až 6 mm (po pridaní presného pomeru kremičitého piesku možno aplikovať do škár so šírkou až 10 mm). Škárovacia hmota PCI Geofug® je v súčasnosti dostupná v 12 najviac žiadaných farebných odtieňoch v 5 kg baleniach.

 • autor:
 • Silvia Tajbliková, BASF


  Mohlo by vás tiež zaujímať   

  Najnovšie inzeráty

  Najbližšie výstavy

  Plastikársky slovník