TEST misiek do mikrovlnných rúr - môže byť varenie v plaste rizikom?

TEST misiek do mikrovlnných rúr - môže byť varenie v plaste rizikom?

Príliš veľa ste uvarili? To nie je žiadny problém – zvyšky prídu do plastovej misky. Stačí nasadiť vrchnák a strčiť do mrazničky. A keď nie je čas niečo uvariť, jedlo v miske sa rýchlo zohreje v mikrovlnnej rúre. Plasty sa stali nenahraditeľným pomocníkom v domácnosti. Pomaly vytláčajú tradičné kuchynské materiály – kov, keramiku, drevo, sklo. Výrobný postup sa neustále zdokonaľuje, vznikajú nové druhy plastov neobmedzenej farebnej škály i tvarov. Oproti keramickým materiálom majú niektore výhody – pomerne nízku hmotnosť, pružnosť a ľahkú údržbu a v neposlednom rade i cenu.

Vysoká teplota – nepriateľ plastu
 
No pokiaľ je tieto misky bez problémov možno použiť na zmrazovanie, plasty vysoké teploty nie veľmi dobre znášajú. Ide tu o organické polyméry. Do nich sú primiešané rôzne látky, aby sa dosiahli určité vlastnosti. Použité sú najčastejšie polyetylén (PE) a polypropylén (PP).
Už dlhšie sú plasty podozrivé, že pri zohrievaní zložiek jedla – hlavne tuku – reagujú a tým sa do jedla môžu uvoľniť škodlivé látky. Pre plasty, ktoré prídu do kontaktu s potravinami je preto najvyššie povolené množstvo látok, ktoré sa pri zohrievaní môžu dostať do potraviny.
K plastom máme i my spotrebitelia rôzny vzťah. Niektorí sa im bránime, iní ich uprednostňujú. Keďže plasty majú najväčšie využitie v kuchyni, kde prichádzajú do styku s potravinami, rozhodli sme sa pozrieť na ne očami odborníkov a dať ich otestovať, aby sme mali istotu, či sú zdravotne nezávadné.
 
Zdravotne nezávadné, ale...
 
Kúpili sme 12 plastových misiek určených na zohrievanie jedla v mikrovlnných rúrach (v bežnej predajnej sieti) a boli na nich vykonané niektoré skúšky.
V laboratóriu sa skúšalo, či sa pri zohrievaní uvoľňujú škodlivé látky. Obsah zložiek, ktoré sa do zohrievanej látky (v tomto prípade voda) uvoľnili bol nižší ako
10 mg.dm-2, čo zodpovedá norme, a preto všetky misky z hľadiska zdravotnej neškodnosti vyhovujú.
Pre spotrebiteľa však môže byť hádankou povinne udávané odporúčanie pre minimálnu a maximálnu teplotu na miskách do mikrovlnných rúr, a to napríklad „od -20 do +120 stupňov C“. Pokiaľ je možné vždy zistiť, aká teplota panuje v mrazničke, v mikrovlnke neexistuje žiadny ukazovateľ teploty, ani sa teplota nedá presne nastaviť. Tá sa pritom môže vyšplhať do závratných výšok. Skúšky týchto plastov sú však robené iba do tej teploty, ktorá je zadaná na dóze a zohrievanou látkou je voda. Realite však zodpovedá niečo iné. Ak sa totiž zohrieva jedlo, ktorého súčasťou je napríklad syr, môže sa stať, že sa zapečie do plastu alebo vzniknú dokonca diery. Čiže ten sa teda môže zahriať na vyššiu teplotu.
Pripomíname: voda dosahuje najvyššiu teplotu 100°C. Potom sa vyparí. Oveľa vyššiu teplotu dosahuje tuk a cukor.
 
Nedostatky v označení a deformácii vrchnáku
 
Čo sa týka vzhľadu a vyhotovenia, výrobky musia mať hladký a lesklý povrch, čo testované misky splnili. Na výrobkoch musí byť označenie dovozcu, názov a návod na použitie a vhodnosť použitia výrobku. Často chýba upozornenie, či sa nádoba môže zohrievať s vrchnákom alebo bez neho a práve označenie teplotného rozpätia.
Pri dvoch miskách dovozcu Winston Import & Marketing a výrobcu Plafor z Poľska sa pri zohrievaní zdeformoval vrchnák. To sa môže stať i v umývačke riadu, ak sa umýva pri vysokej teplote.
 


Naša rada:
 
• Špeciálny riad do mikrovlnných rúr nie je bezpodmienečne potrebný už len preto, že je pomerne drahý. Vhodné nádoby na zohrievanie z porcelánu a tepluodolného skla sa doma nájdu vždy. Najjednoduhším spôsobom je zohrievanie priamo na tanieri. Ten by však mal byť v každom prípade z porcelánu. Keramika nie je vhodná.
• Plastové dózy vhodné iba na zmrazovanie sú cenovo výhodnejšie. Musí byť však na nich symbol „vhodné na potraviny“ a udanie teploty (do -20 stupňov C).
• Veľa otvorených otázok. Ak sa plast zohreje na vyššiu teplotu ako je udaná – a to sa v mikrovlnke stane – môže dôjsť k neznámym reakciám.
• Nové plastové dózy pred prvým použitím dokonale umyte. Opláchnutie nestačí. Platí to pre všetky plastové časti, ktoré prídu do kontaktu s jedlom.
• Pri kúpe venujte pozornosť aj uzáveru. Mal by sa dať dobre uzavrieť, predovšetkým vtedy, ak má dóza slúžiť aj na prenášanie jedla.
• Lepšie je byť si istý. Mlieko v plastových detských fľaškách nezohrievajte v mikrovlnke. Hotové jedlá zo supermarketu je lepšie zohrievať na tanieri ako v plastovej miske.
• Pri kúpe venujte pozornosť aj uzáveru. Mal by sa dať dobre uzavrieť, predovšetkým vtedy, ak má dóza slúžiť aj na prenášanie jedla.

  • autor:
  • Lenka Palušová v spolupráci s VÚSAPL Nitra, Autorizovaná osoba SKTC-110

    Fotografie



    Mohlo by vás tiež zaujímať



     

    Najnovšie inzeráty

    Najbližšie výstavy

    Plastikársky slovník