PlasticPortal.eu - denne aktualizovaný portál pre plasty a gumu

Aktuality
Mercedes na Autosalóne Bratislava 2017 s európskou výstavnou premiérou

25.04.2017 | Bratislavský Autosalón bude tento rok skutočne výnimočný. Okrem dvoch stredoeurópskych premiér (Mazda CX-5 a Mazda MX-5 RF) ho obohatí aj jedna európska výstavná premiéra, dlho očakávaný model Mercedes Benz triedy S.

Zákazková výroba tesnení na mieru - novinka spoločnosti TOMIRTECH, s.r.o.

24.04.2017 | Počítačom riadený rezací stroj Atom FlashCut predstavuje tú najmodernejšiu a najpresnejšiu technológiu vo výrobe plochých tesnení.

Predaj vstrekolisov v ČR a SR stále rastie

20.04.2017 | V týchto dňoch ukončil PlasticPortal.eu® prieskum predaja vstrekolisov na území Českej a Slovenskej republiky za rok 2016. Do prieskumu bolo tento rok oslovených 24 významných dodávateľov vstrekolisov so žiadosťou o poskytnutie údajov o predajoch. Zastúpenia dvoch oslovených značiek vstrekolisov svoje údaje neposkytli.

Viete ako prebieha proces radiačného sieťovania v spoločnosti BGS?

18.04.2017 | Táto metóda výrazne zlepšuje vlastnosti plastov. Pozrite si nové video o radiačnom sieťovaní firmy BGS Beta-Gamma-Service GmbH & Co. KG.

V Slovnafte sa v apríli začnú generálne revízie časti rafinérskej výroby

12.04.2017 | Spoločnosť SLOVNAFT, a.s., odstaví po Veľkej noci časť svojich výrobných zariadení. Dôvodom sú pravidelné generálne revízie, ktoré majú zabezpečiť ďalší bezproblémový chod technológií. Odstavených bude postupne 16 výrobných jednotiek. Ich opätovný nábeh na plnú produkciu je naplánovaný na polovicu júna 2017.

 
Plastikársky slovník
Portál ZÁKONY A NORMY
Portál ZÁKONY A NORMY
Aktuálne v legislatíve
Verejná konzultácia o pravidlách zodpovednosti výrobcu za škodu spôsobenú chybou výrobku

10.04.2017 | Európska Komisia začala na svojich webových stránkach verejnú konzultáciu o pravidlách zodpovednosti výrobcu za škodu spôsobenú chybou výrobku.

Zdravotnícke pomôcky - Systémy manažérstva kvality

07.12.2016 | Norma pre Zdravotnícke pomôcky - Systémy manažérstva kvality - Požiadavky na splnenie predpisov, z decembra 2016.

Připravuje se novela zákona č. 477/2001 Sb. o obalech

29.11.2016 | Připravovaná novela zákona č. 477/2001 Sb. o obalech se týká se povinného zpoplatnění pouze lehkých plastových odnosných tašek s tloušťkou stěny do 50 ...

§ 58 zákona o odpadoch je zrušený! Povinnosti voči OZV zostávajú nezmenené!

16.11.2016 | Dňa 25.10.2016 parlament Slovenskej republiky zrušil sporný § 58 zákona o odpadoch, v zmysle ktorého, pôvodca odpadu z obalov pre ktoré nebol výrobcom ...

Harmonizované normy v říjnu 2016

11.11.2016 | V Úředním věstníku EU byly v říjnu 2016 zveřejněny následující názvy a odkazy harmonizovaných norem:

 
Newsletter
CAPTCHA Image
 
Úvod > Aktuálne články > Vysokorýchlostné portálové obrábacie stroje GF AgieCharmilles , Mikron HSM / XSM – stroje s najlepším pracovným prístupom
Vysokorýchlostné portálové obrábacie stroje GF AgieCharmilles , Mik ...
 
 
Vysokorýchlostné portálové obrábacie stroje GF AgieCharmilles , Mikron HSM / XSM – stroje s najlepším pracovným prístupom

Vysokorýchlostné portálové obrábacie stroje GF AgieCharmilles , Mikron HSM / XSM – stroje s najlepším pracovným prístupom

Keď v roku 1994 vstúpila firma Mikron na trh s obrábacím centrom, ktoré dokázalo pracovať nielen s vysokými otáčkami, ale ponúkalo súčasne i vysokú dynamiku posuvov, stala sa tak jedným zo zakladateľov technológie HSC, teda vysokorychlostného frézovania.

Už vtedy, pred 16 rokmi bol stroj vybavený výkonným motorovým vretenom s otáčkami 42000 min-1 a zrýchlením v osiach 17 m/sec2. Odvtedy patria HSC frézovacie centrá MIKRON medzi technologickú špičku a neustále prispievajú k zdokonaľovaniu tejto úspěšnej technológie.

V súčasnosti sa v tejto najvyššej HSC rade, nazývanej HSM / XSM vyrába päť modelov pre trojosé  frézovanie a dva modely pre päťosé frézovanie. Táto rada zahrňuje veľkosť pojazdov osí XY od 500x450 mm až po 800x600 mm. Stroje rady HSM / XSM ponúkajú najvyšší výkon na najmenšej zastavanej ploche. S minimálnou zástavbou je tiež možné počítať aj v prípade integrovanej automatizácie. Koncepcia stroja je okrem kompaktnosti zameraná na optimálny prístup obsluhy a celkovú ergonómiu návrhu. Vďaka unikátnej konštrukcii rámu predsunutého pred portál má obsluha dokonalý prístup k pracovnému priestoru, čo uľahčuje nakladanie obrobku, prípravu a kontrolu priebehu obrábania.

i8 I9 
   

Pre ktoré aplikácie je rada MIKRON HSM / XSM vhodná?

V SR a ČR sa stroje typu HSM / XSM používajú najčastejšie na výrobu elektród pre elektroerozívne obrábanie a k výrobe nástrojov a foriem. Vysoký výkon týchto strojov ich predurčuje k nasadeniu vo výrobe foriem a nástrojov, kde výhodne doplňujú EDM hĺbičky alebo ich čiastočne nahradzujú. Ideálny rozsah výroby je od jednotlivých kusov až po menšie série. V zahraničí sa tieto vynikajúce stroje používajú tiež v leteckom a hodinárskom priemysle. Zaujímavosťou je ich rozsiahle uplatnenie v motošporte, kde sa naplno prejavia výhody rýchlej výroby malého počtu presných obrobkov,ktoré je možné ihneď nasadiť do testovania v pretekárskych vozidlách. Nejeden team F1 stavia svoje technické úspechy práve na vysokých výkonoch a zaručenej presnosti obrábacích strojov rady Mikron HSM / XSM.

Za vynikajúce parametre stroj vďačí dôkladnému vývoju, zahrnujúcemu i dlhodobý výzkum zameraný na extrémnu presnosť a kvalitu obrábania (vplyv teploty, vibrácií, odmeriavanie), zaisťovaný v spolupráci so švajčiarskými technickými univerzitami.Rám stroja  z polymérneho betónu bol dôkladne odladený pomocou metódy konečných prvkov (FEM) do tvaru inšpirovaného pyramídou, ktorý nejlepšie rozloží sily z priečnika do základov stroja.  Je vyrobený ako monoblok z jedného kusu technického betónu Epucret, ktorého výhodou je výrazne lepšie tlmenie vibrácií ako u liatiny. Nedochádza k starnutiu materiálu, je zaručená tepelná stálosť a neexistuje nebezpečie korózie. Zaujímavosťou stroja HSM / XSM je, že z polymérneho betónu je vyrobený celý portál stroja.Kombinácia robustného rámu,dynamických lineárnych pohonov a výkonných motorových vretien zabezpečuje obrobkom exkluzívnu presnosť a kvalitu plôch dosiahnutú v minimálnych výrobných časoch.

i4  i5  i7 
     

Stroje HSM / XSM majú na výber päť výkonných motorových vretien:
24000 min-1 HSK A63
30000 min-1  HSK E40
36000 min-1 HSK E50
42000 min-1 HSK E40
54000 min-1 HSK E32

Vretená sú produktom firmy STEP TEC, ktorá je súčasťou skupiny AgieCharmilles. To zaručuje priamy vplyv výrobcu strojov na kvalitu vyrábaných vretien, ako aj  spoločný vývoj vretien šitých na mieru priamo strojom MIKRON. Jedná sa o špičkové motorové vretená s vektorovým riadením výkonu. Samozrejmosťou sú hybridné ložiská mazané olejovou hmlou s jej odsávaním  aj riadené chladenie v špičkových verziách  (OptiCool ,CoreCool). Charakteristickým znakom vretien STEP-TEC je ich veľký točivý moment pri vysokých otáčkach,čo umožňuje použitie najprogresívnejších obrábacích nástrojov s vysokou reznou rýchlosťou .

Stroje HSM /XSM je možné čiastočne alebo úplne automatizovať. Integrovaná automatizácia  dokáže využiť rôzne druhy paliet v rozsahu od Ø148 mm až po veľkosť  800 x 600 mm. Automatická výmena nástrojov je možná až do počtu 308 nástrojov. Mimoriadnym technickým prínosom v oblasti precízneho odmeriavania nástrojov je optický systém ITM ,ktorý zvyšuje presnosť odmeriavania vyloženia nástrojov v osi Z až k hranici ±1µm. Minimálny priemer odmeriavaného nástroja je 0.2 mm

I3  
   

Know-how, to sú roky vývoja strojov

V zásade je jasné, že frézovací proces nedáva jednoduchú spätnú väzbu. Predtým tvorila spätnú väzbu akustika, keď skúsená obsluha stroja rozoznala možný problém napr. vibrácie nástroja. Podľa toho sa prípadne menili parametre obrábania.  To v súčasnej dobe už nestačí. Preto na základe dlhoročných skúseností a rozsiahlych testovaní boli vyvinuté pre stroje Mikron software moduly „smart machine“, ktoré dokážu riadiť a ovplyvňovať podmienky procesu priamo počas obrábania. V súčasnej dobe je k dispozícií 8 modulov, zahrňujúcich  od adaptívnych obrábacích stratégií cez teplotnú kompenzáciu, podporu ladenia programov až po online ochranu vretena či inteligentné meranie nástrojov.

APS – Advanced Process System
Zvyšuje kvalitu obrobku, rozozná kritické obrábacie stratégie, šetrí nástroj a tým znižuje prevádzkové náklady stroja, predlžuje životnosť pracovného vretena.

ITC – Intelligent Thermal Control
Tento modul prináša vyššiu presnosť pri kratšom čase obrábania, úplne odstrání tzv. zahrievaciu fázu pri štandartnom obrábaní. Pri potrebe mimoriadnej presnosti sa zahrievacia fáza stroja výrazne redukuje. Umožní dosiahnuť veľmi kvalitný povrch a vysokú presnosť.

Stroje rady HSM / XSM sú vybavené príslušnými inteligentnými modulmi „smart machine“ štandartne.

Príklady obrobkov :

i1  
   

 

i2  
   

29.7.2011
autor: archív Agie Charmilles, s.r.o.
 
 
 
 
 
Odporučte článok Vytlačiť článok Späť
 
 

Späť


 
Najnovšia inzercia
 

Predaj | HIPS drť
24.04.2017

 
 

Predaj | ABS drť
24.04.2017

 
 
 

Predaj | PPA Amodel GF 33%
21.04.2017

 
 

Kúpa | Drť PP GF30%
20.04.2017

 
 
 

Kúpa | PP film
20.04.2017

 
 

Kúpa | Regranulát HIPS natur
19.04.2017

 
 
 
Výstavy
HANNOVER MESSE

24.04.2017 | R&D, priemyselná automatizácia a IT, priemyselné dodávky, výrobné inžinierstvo a služby, energia a technológie pre životné prostredie.

AUTOSALÓN Bratislava 2017

25.04.2017 | Bratislavský Autosalón je najdôležitejšou automobilovou udalosťou roka na Slovensku.

INNOFORM

25.04.2017 | Medzinárodný kooperatívny veľtrh pre nástroje a spracovateľský priemysel.

Vietnam Manufacturing Expo 2017

26.04.2017 | Popredná výstava o obrábacích strojov pre formy a vstrekovacie technológie pre plasty.

PLASTEC New England

03.05.2017 | Plastikársky veľtrh.

DESIGN and MANUFACTURING NEW ENGLAND

03.05.2017 | Medzinárodná plastikárska výstava.

interpack 2017

04.05.2017 | Medzinárodný veľtrh pre obalovú techniku sa koná v Düsseldorfe.

FOR INDUSTRY

09.05.2017 | 16. Medzinárodný veľtrh strojárenských technológií.