PlasticPortal.eu - denne aktualizovaný portál pre plasty a gumu

Aktuality
Nová batéria pre páskovače STRAPEX

20.01.2017 | Ručný páskovač STRAPEX STB slúži na páskovanie predmetov rôznych veľkostí pomocou polypropylénovej PP alebo PET pásky.

Konferencia NEWMATEC 2017 už za dva mesiace na Táloch

18.01.2017 | Zväz automobilového priemyslu Slovenskej republiky Vás pozýva na 3. ročník konferencie NEWMATEC.

Vstrekolisy Arburg s technikou vstrekovania do kubickej formy

17.01.2017 | Vstrekovacie stroje ALLROUNDER CUBE sú dokonale prispôsobené pre kubické formy. Ich servoelektrická kĺbová zatváracia jednotka umožňuje rýchle cykly pri zníženej spotrebe energie - ide o ideálny základ pre efektívnu veľkosériovú výrobu pri znížených kusových nákladoch.

Optimalizácia vstrekovacieho procesu - školenia A-OMEGA, s.r.o.

16.01.2017 | A-OMEGA, s.r.o. v spolupráci s MAPRO Slovakia, spol. s.r.o. vyhlasuje termíny školenia na modul Optimalizácia vstrekovacieho procesu (v rozsahu 24 hodín= 3 dni) zo vzdelávacieho programu „Nastavovanie vstrekolisov“ pre 1. polrok 2017.

Prepravné boxy nielen pre automotive vyrába firma Slavík - Technické plasty s.r.o.

13.01.2017 | Slavík - Technické plasty s.r.o. ako novinku ponúka polypropylénové boxy pre medzioperačnú prepravu výrobkov v elektricky vodivom prevedení podľa konkrétnych požiadaviek zákazníka.

 
Plastikársky slovník
Portál ZÁKONY A NORMY
Portál ZÁKONY A NORMY
Aktuálne v legislatíve
Zdravotnícke pomôcky - Systémy manažérstva kvality

07.12.2016 | Norma pre Zdravotnícke pomôcky - Systémy manažérstva kvality - Požiadavky na splnenie predpisov, z decembra 2016.

Připravuje se novela zákona č. 477/2001 Sb. o obalech

29.11.2016 | Připravovaná novela zákona č. 477/2001 Sb. o obalech se týká se povinného zpoplatnění pouze lehkých plastových odnosných tašek s tloušťkou stěny do 50 ...

§ 58 zákona o odpadoch je zrušený! Povinnosti voči OZV zostávajú nezmenené!

16.11.2016 | Dňa 25.10.2016 parlament Slovenskej republiky zrušil sporný § 58 zákona o odpadoch, v zmysle ktorého, pôvodca odpadu z obalov pre ktoré nebol výrobcom ...

Harmonizované normy v říjnu 2016

11.11.2016 | V Úředním věstníku EU byly v říjnu 2016 zveřejněny následující názvy a odkazy harmonizovaných norem:

 
Newsletter
CAPTCHA Image
 
Úvod > Aktuálne články > Vysokorýchlostné portálové obrábacie stroje GF AgieCharmilles , Mikron HSM / XSM – stroje s najlepším pracovným prístupom
Vysokorýchlostné portálové obrábacie stroje GF AgieCharmilles , Mik ...
 
 
Vysokorýchlostné portálové obrábacie stroje GF AgieCharmilles , Mikron HSM / XSM – stroje s najlepším pracovným prístupom

Vysokorýchlostné portálové obrábacie stroje GF AgieCharmilles , Mikron HSM / XSM – stroje s najlepším pracovným prístupom

Keď v roku 1994 vstúpila firma Mikron na trh s obrábacím centrom, ktoré dokázalo pracovať nielen s vysokými otáčkami, ale ponúkalo súčasne i vysokú dynamiku posuvov, stala sa tak jedným zo zakladateľov technológie HSC, teda vysokorychlostného frézovania.

Už vtedy, pred 16 rokmi bol stroj vybavený výkonným motorovým vretenom s otáčkami 42000 min-1 a zrýchlením v osiach 17 m/sec2. Odvtedy patria HSC frézovacie centrá MIKRON medzi technologickú špičku a neustále prispievajú k zdokonaľovaniu tejto úspěšnej technológie.

V súčasnosti sa v tejto najvyššej HSC rade, nazývanej HSM / XSM vyrába päť modelov pre trojosé  frézovanie a dva modely pre päťosé frézovanie. Táto rada zahrňuje veľkosť pojazdov osí XY od 500x450 mm až po 800x600 mm. Stroje rady HSM / XSM ponúkajú najvyšší výkon na najmenšej zastavanej ploche. S minimálnou zástavbou je tiež možné počítať aj v prípade integrovanej automatizácie. Koncepcia stroja je okrem kompaktnosti zameraná na optimálny prístup obsluhy a celkovú ergonómiu návrhu. Vďaka unikátnej konštrukcii rámu predsunutého pred portál má obsluha dokonalý prístup k pracovnému priestoru, čo uľahčuje nakladanie obrobku, prípravu a kontrolu priebehu obrábania.

i8 I9 
   

Pre ktoré aplikácie je rada MIKRON HSM / XSM vhodná?

V SR a ČR sa stroje typu HSM / XSM používajú najčastejšie na výrobu elektród pre elektroerozívne obrábanie a k výrobe nástrojov a foriem. Vysoký výkon týchto strojov ich predurčuje k nasadeniu vo výrobe foriem a nástrojov, kde výhodne doplňujú EDM hĺbičky alebo ich čiastočne nahradzujú. Ideálny rozsah výroby je od jednotlivých kusov až po menšie série. V zahraničí sa tieto vynikajúce stroje používajú tiež v leteckom a hodinárskom priemysle. Zaujímavosťou je ich rozsiahle uplatnenie v motošporte, kde sa naplno prejavia výhody rýchlej výroby malého počtu presných obrobkov,ktoré je možné ihneď nasadiť do testovania v pretekárskych vozidlách. Nejeden team F1 stavia svoje technické úspechy práve na vysokých výkonoch a zaručenej presnosti obrábacích strojov rady Mikron HSM / XSM.

Za vynikajúce parametre stroj vďačí dôkladnému vývoju, zahrnujúcemu i dlhodobý výzkum zameraný na extrémnu presnosť a kvalitu obrábania (vplyv teploty, vibrácií, odmeriavanie), zaisťovaný v spolupráci so švajčiarskými technickými univerzitami.Rám stroja  z polymérneho betónu bol dôkladne odladený pomocou metódy konečných prvkov (FEM) do tvaru inšpirovaného pyramídou, ktorý nejlepšie rozloží sily z priečnika do základov stroja.  Je vyrobený ako monoblok z jedného kusu technického betónu Epucret, ktorého výhodou je výrazne lepšie tlmenie vibrácií ako u liatiny. Nedochádza k starnutiu materiálu, je zaručená tepelná stálosť a neexistuje nebezpečie korózie. Zaujímavosťou stroja HSM / XSM je, že z polymérneho betónu je vyrobený celý portál stroja.Kombinácia robustného rámu,dynamických lineárnych pohonov a výkonných motorových vretien zabezpečuje obrobkom exkluzívnu presnosť a kvalitu plôch dosiahnutú v minimálnych výrobných časoch.

i4  i5  i7 
     

Stroje HSM / XSM majú na výber päť výkonných motorových vretien:
24000 min-1 HSK A63
30000 min-1  HSK E40
36000 min-1 HSK E50
42000 min-1 HSK E40
54000 min-1 HSK E32

Vretená sú produktom firmy STEP TEC, ktorá je súčasťou skupiny AgieCharmilles. To zaručuje priamy vplyv výrobcu strojov na kvalitu vyrábaných vretien, ako aj  spoločný vývoj vretien šitých na mieru priamo strojom MIKRON. Jedná sa o špičkové motorové vretená s vektorovým riadením výkonu. Samozrejmosťou sú hybridné ložiská mazané olejovou hmlou s jej odsávaním  aj riadené chladenie v špičkových verziách  (OptiCool ,CoreCool). Charakteristickým znakom vretien STEP-TEC je ich veľký točivý moment pri vysokých otáčkach,čo umožňuje použitie najprogresívnejších obrábacích nástrojov s vysokou reznou rýchlosťou .

Stroje HSM /XSM je možné čiastočne alebo úplne automatizovať. Integrovaná automatizácia  dokáže využiť rôzne druhy paliet v rozsahu od Ø148 mm až po veľkosť  800 x 600 mm. Automatická výmena nástrojov je možná až do počtu 308 nástrojov. Mimoriadnym technickým prínosom v oblasti precízneho odmeriavania nástrojov je optický systém ITM ,ktorý zvyšuje presnosť odmeriavania vyloženia nástrojov v osi Z až k hranici ±1µm. Minimálny priemer odmeriavaného nástroja je 0.2 mm

I3  
   

Know-how, to sú roky vývoja strojov

V zásade je jasné, že frézovací proces nedáva jednoduchú spätnú väzbu. Predtým tvorila spätnú väzbu akustika, keď skúsená obsluha stroja rozoznala možný problém napr. vibrácie nástroja. Podľa toho sa prípadne menili parametre obrábania.  To v súčasnej dobe už nestačí. Preto na základe dlhoročných skúseností a rozsiahlych testovaní boli vyvinuté pre stroje Mikron software moduly „smart machine“, ktoré dokážu riadiť a ovplyvňovať podmienky procesu priamo počas obrábania. V súčasnej dobe je k dispozícií 8 modulov, zahrňujúcich  od adaptívnych obrábacích stratégií cez teplotnú kompenzáciu, podporu ladenia programov až po online ochranu vretena či inteligentné meranie nástrojov.

APS – Advanced Process System
Zvyšuje kvalitu obrobku, rozozná kritické obrábacie stratégie, šetrí nástroj a tým znižuje prevádzkové náklady stroja, predlžuje životnosť pracovného vretena.

ITC – Intelligent Thermal Control
Tento modul prináša vyššiu presnosť pri kratšom čase obrábania, úplne odstrání tzv. zahrievaciu fázu pri štandartnom obrábaní. Pri potrebe mimoriadnej presnosti sa zahrievacia fáza stroja výrazne redukuje. Umožní dosiahnuť veľmi kvalitný povrch a vysokú presnosť.

Stroje rady HSM / XSM sú vybavené príslušnými inteligentnými modulmi „smart machine“ štandartne.

Príklady obrobkov :

i1  
   

 

i2  
   

29.7.2011
autor: archív Agie Charmilles, s.r.o.
 
 
 
 
 
Odporučte článok Vytlačiť článok Späť
 
 

Späť


 
Najnovšia inzercia

Kúpa | Drť ABS MFI 8-16
20.01.2017

 
 

Kúpa | Kladivo CHARPY
20.01.2017

 
 

Predaj | LDPE biela fólia
20.01.2017

 
 
 
 

Kúpa | HDPE drť
19.01.2017

 
 

Kúpa | HDPE drť z přepravek
19.01.2017

 
 
 

Kúpa | HDPE drť z prepraviek
19.01.2017

 
 
 
Výstavy
Automotive Lightweight Technology Expo

18.01.2017 | Japonská výstava sa špecializuje na automobilový priemysel odľahčených technológií. To najlepšie miesto pre stretnutie s Automotive Engineers z celého sveta.

India Rubber Expo 2017

19.01.2017 | 9. ročník medzinárodnej gumárenskej výstavy.

Swiss Plastics 2017

24.01.2017 | Plastikársky veľtrh.

Interplastica 2017

24.01.2017 | Veľtrh pre plastikárske technológie.

GASTROPACK

26.01.2017 | Výstava obalových materiálov a baliacej techniky.

DANUBIUS GASTRO

26.01.2017 | Medzinárodný veľtrh gastronómie.

EXPOSHOP

26.01.2017 | Výstava strojov a technológií pre obchody.

agrofood plastpack Ethiopia

03.02.2017 | 1. medzinárodný veľtrh pre poľnohospodárstvo, potravinársky priemysel, plasty, obaly a technológie.