PlasticPortal.eu - denne aktualizovaný portál pre plasty a gumu

Aktuality
Plastpol, s.r.o. má nový e-shop

27.07.2017 | Firma Plastpol, s.r.o., zaoberajúca sa obrábaním plastov, nedávno spustila svoj nový e-shop.

Zoznámte sa s novou dutinovou doskou SIMONA® s krížovým rebrovaním

24.07.2017 | Výskum a vývoj spoločnosti SIMONA® aj ďalej zlepšuje efektivitu využitia materiálov a stabilitu dutinových dosiek. Výsledkom nových technických zmien je dutinová doska s krížovým rebrovaním s celkovou tenšou hrúbkou steny.

Zmena na pozícii riaditeľa Plastikárskeho klastra

21.07.2017 | Pri príležitosti Valného zhromaždenia plastikárskeho klastra č. 32, ktoré prebehlo 27.6.2017, došlo k zmene na pozícii riaditeľa klastra.

Všetko najlepšie, Fakuma!

20.07.2017 | Fakuma, medzinárodný veľtrh pre spracovateľov plastov, oslavuje v tomto roku svoje 25. výročie.

Ochranné relé pre optimálny výkon bez kompromisov

18.07.2017 | Potrebujete sa vyvarovať škodám spôsobenými poruchami v elektrickej rozvodnej sieti a tak si zabezpečiť, aby stroje robilo to, na čo sú určené?

 
Plastikársky slovník
Portál ZÁKONY A NORMY
Portál ZÁKONY A NORMY
Aktuálne v legislatíve
Obsah PAH v predmetoch a v hračkách

03.07.2017 | Na webovej stránke ECHA je nová výzva na predkladanie pripomienok a dôkazov týkajúce sa obsahu PAH uvedeného v položke 50 prílohy XVII nariadenia REAC ...

Nová vydaná změna nařízení č. 10/2011 (nařízení PIM) o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami

31.05.2017 | Nařízení Komise č. (EU)2017/752 mění a opravuje nařízení PIM o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami:

Verejná konzultácia o pravidlách zodpovednosti výrobcu za škodu spôsobenú chybou výrobku

10.04.2017 | Európska Komisia začala na svojich webových stránkach verejnú konzultáciu o pravidlách zodpovednosti výrobcu za škodu spôsobenú chybou výrobku.

Zdravotnícke pomôcky - Systémy manažérstva kvality

07.12.2016 | Norma pre Zdravotnícke pomôcky - Systémy manažérstva kvality - Požiadavky na splnenie predpisov, z decembra 2016.

Připravuje se novela zákona č. 477/2001 Sb. o obalech

29.11.2016 | Připravovaná novela zákona č. 477/2001 Sb. o obalech se týká se povinného zpoplatnění pouze lehkých plastových odnosných tašek s tloušťkou stěny do 50 ...

 
Newsletter
CAPTCHA Image
 
Úvod > Aktuálne články > Technické plasty od spoločnosti TOMIRTECH s.r.o.
Technické plasty od spoločnosti TOMIRTECH s.r.o.
 
 
Technické plasty od spoločnosti TOMIRTECH s.r.o.

Technické plasty od spoločnosti TOMIRTECH s.r.o.

Požiadavky na človeka a trh neustále rastú. Dôležitým prvkom pre rozvoj kvality sú nové materiály. Technické plasty umožňujú uspokojiť stále väčšie požiadavky na nové technológie, bezpečnosť, hospodárnosť a minimalizáciu zaťaženia životného prostredia.

Dobré kĺzne vlastnosti, vysoká odolnosť proti oderu, vysoká pevnosť, chemická odolnosť, odolnosť voči vysokým teplotám, rozmerová stálosť, dlhá životnosť technických plastov, minimálne nároky na údržbu a minimálny hluk prispeli k tomu, že technické plasty sa stali nenahraditeľným materiálom pre projektantov a staviteľov strojov a zároveň spĺňajú podmienky ako efektívne a ekonomicky nahradiť tradičné materiály.

Od zavedenia plastových výrobkov pre každodenné použitie môžme nájsť viac a viac oblastí, kde plasty nahradzujú tradičné materiály ako drevo, kov alebo sklo. Ako príklad stačí uviesť nahradenie kovových komponentov zdravotníckych výrobkov, ktoré sa čoraz častejšie nahradzujú vysokokvalitnými plastmi. Napríklad hliníková rukoväť ultrazvukovej vŕtačky sa čoraz častejšie vyrába z vysokoteplotného termoplastu s označením PEEK. Výsledkom je nielen jednoduchšia manipulácie vďaka výraznému zníženiu hmotnosti, ale rovnako lacnejšia výroba, pretože pri vstrekovaní je možné na rozdiel od výroby hliníka vykonávať dôležité výrobné kroky. V ďalšom príklade pri textilnom stroji je možné zvýšiť produktivitu a kvalitu textilných výrobkov vďaka použitiu vysoko kvalitných klzných plastov ako náhrada kovov z dôvodu nižšej hmotnosti a značnej úspory maziva.

Spoločnosť Tomirtech s.r.o. sa zaoberá nielen samotným predajom technických plastov ale taktiež poskytuje aj technické poradenstvo. Široký sortiment skladových zásob umožňuje operatívne reagovať na požiadavky zákazníkov, priame napojenie a dodávky od výrobcov sú zárukou konkurencieschopnej ceny a spoločne s dlhoročnými skúsenosťami sa spoločnosť Tomirtech s.r.o. stala jedným z výrazných obchodných partnerov v oblasti technických plastov.

technicke_plasty  
   


V rámci skladových zásob a obratu tvoria podstatnú časť nasledovné technické plasty:

POLYAMIDY
Základné charakteristiky:
- vysoká medza pevnosti: 70 – 110 MPa
- húževnatosť: 12 kJ/m2
- obrobiteľný
- dobré trecie vlastnosti: μ = 0,15 – 0,5 ( suché trenie, hladená oceľ)
- široký rozsah pracovných teplôt: od -40 do +140 °C
- vysoká tvrdosť: M 85 – M 98
- hustota: 1,15 – 1,16 kg/dm3
- dobré únavové a tlmiace vlastnosti
- dobrá odolnosť voči opotrebeniu
- vynikajúca odolnosť voči tečeniu za studena

PA 6, farba natural, čierna
Poskytuje najlepšiu kombináciu húževnatosti, pevnosti a mechanickej odolnosti vrátane dobrých elektroizolačných vlastností a chemickej odolnosti. Vzhľadom k týmto vlastnostiam je tento produkt možné označiť ako polyamid pre všeobecné použitie.

PA 6 G, farba natural, čierna
Základný typ liatych PA. Jeho mechanické charakteristiky sú veľmi podobné extrudovanému PA 66 E. Ponúka výbornú kombináciu tvrdosti, pevnosti, rozmerovej stability a odolnosti voči opotrebeniu.

PA 6 GH, farba natural, cierna
Vďaka špeciálnemu katalyzačnému výrobnému procesu je jeho húževnatosť a konštantná materiálová štruktúra lepšia ako u ostatných liatych PA materiálov. V porovnaní s čistým extrudovaným PA 6 má vyššiu pevnosť, rozmerovú stabilitu a odolnosť voči opotrebeniu. Kombinuje najlepšie vlastnosti extrudovaných a liatych PA. Je to široko využiteľný konštrukčný materiál a je ekonomicky výhodnejší v porovnaní s ostatnými PA.

Hlavné oblasti použitia:
Ložiskové puzdrá, rúrkové ložiská, vedenia dopravníkových reťazí, ozubené kolesá a tyče, tlmiace bloky, hlavice kladív, čepele, izolačné prvky, izolátory, tesniace krúžky a podobne.

POLYOXYMETYLÉN - POM
Základné charakteristiky:
- vysoká medza pevnosti: 70 – 80 MPa
- húževnatosť: 8 kJ/m2
- obrobiteľný
- dobré trecie vlastnosti: μ = 0,25 – 0,45 ( suché trenie, hladená oceľ)
- široký rozsah pracovných teplôt: od -50 do +120 °C
- vysoká tvrdosť: M 86 – M 90
- hustota: 1,4 kg/dm3
- dobré únavové a tlmiace vlastnosti
- rozmerovo stály aj vo vlhkom prostredí, verzia POM C môže byt používaná i v horúcej vode až do + 80°C

POM C, farba natural, čierna, červená, zelená, modrá, žltá, šedá
Extrudovaný neplnený kopolymér. Má lepšiu odolnosť voči tepelnému starnutiu ako POM H a je odolný voči hydrolýze a silným zásadám.

Hlavné oblasti použitia:
Rozmerovo stále, presné nástroje, ozubené kolesá s malým modulom, sedlá ventilov, pružiny, klzné elementy, riadiace vačky, a súčiastky trvale v styku s horúcou vodou až do + 80°C

Poznámka:
Skupina materiálov POM je fyziologicky neutrálna a vhodná pre styk s potravinami a farmaceutikami.

POLYTETRAFLUÓRETYLÉN – PTFE (TEFLON®)
Základné charakteristiky:
- pevnosť v ťahu: 16 – 25 MPa
- vysoká chemická stabilita
- obrobiteľný
- najnižší koeficient trenia
- široký rozsah pracovných teplôt: od -200 do +260-300 °C
- tvrdosť: D 50 – D 75
- hustota: 2,2 – 2,4 kg/dm3
- dobré tlmiace vlastnosti a húževnatosť
- dobré elektroizolačné vlastnosti aj vo vlhkom prostredí
- fyziologicky neutrálny, vhodný pre styk s potravinami a farmaceutikami

PTFE, farba biela
Neplnená, nevystužená verzia. Vhodná pre malé mechanické zaťaženia, tam kde sa vyžaduje chemická odolnosť a malé trenie. Je vyrábaný viacerými technológiami v širokom výbere rozmerov.

Hlavné oblasti použitia:
Súčiastky v potravinárskom, chemickom a textilnom priemysle, ploché tesnenia, izolátory, presné súčiastky pri výrobe prístrojov, medicinálne a farmaceutické vybavenie a podobne.

POLYMETYLMETAKRYLÁT – PMMA (PLEXISKLO)
Základné charakteristiky:
- pevnosť v ťahu: min. 45 MPa
- modul pružnosti: min. 1380 MPa
- obrobiteľný
- chemicky odolný, vodeodolný
- rozsah pracovných teplôt: od -20 do +90 °C
- tvrdosť: 100 - 170 MPa
- hustota: 1,19 kg/dm3
- dobré elektroizolačné vlastnosti aj vo vlhkom prostredí, nízka nasiakavosť
- vynikajúce optické vlastnosti
- nižšia obstarávacia cena v porovnaní s polykarbonátmi PC

PMMA, extrudované dosky
farba: číra, opál, na požiadanie v rôznych farebných prevedeniach
Ponúka optimálnu kombináciu uvedených charakteristík pre široký výber aplikácií.

Poznámka:
Pre zabezpečenie využiteľnosti je potrebné počítať s tým, že PMMA nie je odolný voči pare, po zapálení horí jasným plameňom, je náchylný na korozívny vznik trhlín a praskanie. V porovnaní s polykarbonátmi je krehký, je citlivý na vznik lokálnych napätí pri obrábaní, ľahko praská.

Hlavné oblasti použitia:
Tradičný širokorozšírený materiál v priemysle a každodennom živote, najmä ako bezpečnostné zasklenie a konštrukčné súčiastky. Číry má svetelnú priepustnosť 92%, veľkú povrchovú tvrdosť a odolnosť voči poškriabaniu. Je stabilný v tropických podmienkach,
má vynikajúce a konštantné elektroizolačné vlastnosti. Široké možnosti obrábania.
Hlavné oblasti použitia sú najmä ako súčiastky strojov a prístrojov s malým mechanickým napätím, uloženia nástrojov, kryty, bezpečnostné zasklenia, zariadenia používané v zábavnom a reklamnom priemysle a podobne.

Okrem spomenutých nosných produktov spoločnosť Tomirtech s.r.o. ponúka široký sortiment ďalších typov technických plastov ako: polykarbonát (PC), polyetylén (rôzne prevedenia), PEEK, polypropylén (PP), polyvinylchlorid (PVC), PVDF a iné.

14.9.2011
autor: Ing.Michal Chudý, Tomirtech, s.r.o.
 
 
 
Fotogaléria článku
Technické plasty od spoločnosti TOMIRTECH s.r.o.
Technické plasty od spoločnosti TOMIRTECH s.r.o.
Technické plasty od spoločnosti TOMIRTECH s.r.o.
Technické plasty od spoločnosti TOMIRTECH s.r.o.
 
 
Odporučte článok Vytlačiť článok Späť
 
 

Späť


 
Najnovšia inzercia

Predaj | HDPE drte
28.07.2017

 
 
 

Predaj | Aglomerát
27.07.2017

 
 

Predaj | Odpad - PET
27.07.2017

 
 
 

Predaj | Drť plastová
27.07.2017

 
 

Predaj | Koláče
27.07.2017

 
 

Kúpa | POM natural/white
27.07.2017

 
 

Predaj | PC/ABS
27.07.2017

 
 
 
Výstavy
MALAYSIA-PLAS 2017

27.07.2017 | Formy a lisy pre spracovanie plastov.

SRI LANKA PLAST

03.08.2017 | Medzinárodná plastikárska výstava.

Plastic, Printing & Packaging, Tanzania - PPPEXPO 2017

22.08.2017 | 20. Medzinárodný veľtrh plastov, značenia, balenia.

PU China 2017

29.08.2017 | Popredná výstava pre čínsky trh v oblasti polyuretánov.

China Composites Expo 2017

06.09.2017 | Medzinárodný veľtrh a fórum pre technológie kompozitov a aplikácií.

Drinktec 2017

11.09.2017 | Medzinárodný veľtrh nápojov a technológií

VietnamPlas

13.09.2017 | Veľtrh pre plasty a gumu.

EMO Hannover 2017

18.09.2017 | Popredný svetový veľtrh obrábania kovov.