PlasticPortal.eu - denne aktualizovaný portál pre plasty a gumu

Aktuality
Hľadáte partnera, ktorý Vaše zadania, projekty či problémy v oblasti priemyselnej automatizácie vyrieši „na kľúč“?

28.04.2017 | Oslovte nás. Účelom Well automation s.r.o. je pomáhať ľuďom, aby stroje a automatizované výrobné linky vyrábali lepšie, bez strát, s vyššou efektivitou a spoľahlivo.

Fatra a.s. ponúka regranuláciu plastových odpadov (PP, PE, PP/PE, EVAC)

26.04.2017 | Spoločnosť Fatra, a.s. - tradičný spracovateľ plastov v Českej republike, rozšírila výrobné možnosti o úpravy interného a externého plastového odpadu na regranulačnej linke.

Mercedes na Autosalóne Bratislava 2017 s európskou výstavnou premiérou

25.04.2017 | Bratislavský Autosalón bude tento rok skutočne výnimočný. Okrem dvoch stredoeurópskych premiér (Mazda CX-5 a Mazda MX-5 RF) ho obohatí aj jedna európska výstavná premiéra, dlho očakávaný model Mercedes Benz triedy S.

Zákazková výroba tesnení na mieru - novinka spoločnosti TOMIRTECH, s.r.o.

24.04.2017 | Počítačom riadený rezací stroj Atom FlashCut predstavuje tú najmodernejšiu a najpresnejšiu technológiu vo výrobe plochých tesnení.

Predaj vstrekolisov v ČR a SR stále rastie

20.04.2017 | V týchto dňoch ukončil PlasticPortal.eu® prieskum predaja vstrekolisov na území Českej a Slovenskej republiky za rok 2016. Do prieskumu bolo tento rok oslovených 24 významných dodávateľov vstrekolisov so žiadosťou o poskytnutie údajov o predajoch. Zastúpenia dvoch oslovených značiek vstrekolisov svoje údaje neposkytli.

 
Plastikársky slovník
Portál ZÁKONY A NORMY
Portál ZÁKONY A NORMY
Aktuálne v legislatíve
Verejná konzultácia o pravidlách zodpovednosti výrobcu za škodu spôsobenú chybou výrobku

10.04.2017 | Európska Komisia začala na svojich webových stránkach verejnú konzultáciu o pravidlách zodpovednosti výrobcu za škodu spôsobenú chybou výrobku.

Zdravotnícke pomôcky - Systémy manažérstva kvality

07.12.2016 | Norma pre Zdravotnícke pomôcky - Systémy manažérstva kvality - Požiadavky na splnenie predpisov, z decembra 2016.

Připravuje se novela zákona č. 477/2001 Sb. o obalech

29.11.2016 | Připravovaná novela zákona č. 477/2001 Sb. o obalech se týká se povinného zpoplatnění pouze lehkých plastových odnosných tašek s tloušťkou stěny do 50 ...

§ 58 zákona o odpadoch je zrušený! Povinnosti voči OZV zostávajú nezmenené!

16.11.2016 | Dňa 25.10.2016 parlament Slovenskej republiky zrušil sporný § 58 zákona o odpadoch, v zmysle ktorého, pôvodca odpadu z obalov pre ktoré nebol výrobcom ...

Harmonizované normy v říjnu 2016

11.11.2016 | V Úředním věstníku EU byly v říjnu 2016 zveřejněny následující názvy a odkazy harmonizovaných norem:

 
Newsletter
CAPTCHA Image
 
Úvod > Aktuálne články > Technické plasty od spoločnosti TOMIRTECH s.r.o.
Technické plasty od spoločnosti TOMIRTECH s.r.o.
 
 
Technické plasty od spoločnosti TOMIRTECH s.r.o.

Technické plasty od spoločnosti TOMIRTECH s.r.o.

Požiadavky na človeka a trh neustále rastú. Dôležitým prvkom pre rozvoj kvality sú nové materiály. Technické plasty umožňujú uspokojiť stále väčšie požiadavky na nové technológie, bezpečnosť, hospodárnosť a minimalizáciu zaťaženia životného prostredia.

Dobré kĺzne vlastnosti, vysoká odolnosť proti oderu, vysoká pevnosť, chemická odolnosť, odolnosť voči vysokým teplotám, rozmerová stálosť, dlhá životnosť technických plastov, minimálne nároky na údržbu a minimálny hluk prispeli k tomu, že technické plasty sa stali nenahraditeľným materiálom pre projektantov a staviteľov strojov a zároveň spĺňajú podmienky ako efektívne a ekonomicky nahradiť tradičné materiály.

Od zavedenia plastových výrobkov pre každodenné použitie môžme nájsť viac a viac oblastí, kde plasty nahradzujú tradičné materiály ako drevo, kov alebo sklo. Ako príklad stačí uviesť nahradenie kovových komponentov zdravotníckych výrobkov, ktoré sa čoraz častejšie nahradzujú vysokokvalitnými plastmi. Napríklad hliníková rukoväť ultrazvukovej vŕtačky sa čoraz častejšie vyrába z vysokoteplotného termoplastu s označením PEEK. Výsledkom je nielen jednoduchšia manipulácie vďaka výraznému zníženiu hmotnosti, ale rovnako lacnejšia výroba, pretože pri vstrekovaní je možné na rozdiel od výroby hliníka vykonávať dôležité výrobné kroky. V ďalšom príklade pri textilnom stroji je možné zvýšiť produktivitu a kvalitu textilných výrobkov vďaka použitiu vysoko kvalitných klzných plastov ako náhrada kovov z dôvodu nižšej hmotnosti a značnej úspory maziva.

Spoločnosť Tomirtech s.r.o. sa zaoberá nielen samotným predajom technických plastov ale taktiež poskytuje aj technické poradenstvo. Široký sortiment skladových zásob umožňuje operatívne reagovať na požiadavky zákazníkov, priame napojenie a dodávky od výrobcov sú zárukou konkurencieschopnej ceny a spoločne s dlhoročnými skúsenosťami sa spoločnosť Tomirtech s.r.o. stala jedným z výrazných obchodných partnerov v oblasti technických plastov.

technicke_plasty  
   


V rámci skladových zásob a obratu tvoria podstatnú časť nasledovné technické plasty:

POLYAMIDY
Základné charakteristiky:
- vysoká medza pevnosti: 70 – 110 MPa
- húževnatosť: 12 kJ/m2
- obrobiteľný
- dobré trecie vlastnosti: μ = 0,15 – 0,5 ( suché trenie, hladená oceľ)
- široký rozsah pracovných teplôt: od -40 do +140 °C
- vysoká tvrdosť: M 85 – M 98
- hustota: 1,15 – 1,16 kg/dm3
- dobré únavové a tlmiace vlastnosti
- dobrá odolnosť voči opotrebeniu
- vynikajúca odolnosť voči tečeniu za studena

PA 6, farba natural, čierna
Poskytuje najlepšiu kombináciu húževnatosti, pevnosti a mechanickej odolnosti vrátane dobrých elektroizolačných vlastností a chemickej odolnosti. Vzhľadom k týmto vlastnostiam je tento produkt možné označiť ako polyamid pre všeobecné použitie.

PA 6 G, farba natural, čierna
Základný typ liatych PA. Jeho mechanické charakteristiky sú veľmi podobné extrudovanému PA 66 E. Ponúka výbornú kombináciu tvrdosti, pevnosti, rozmerovej stability a odolnosti voči opotrebeniu.

PA 6 GH, farba natural, cierna
Vďaka špeciálnemu katalyzačnému výrobnému procesu je jeho húževnatosť a konštantná materiálová štruktúra lepšia ako u ostatných liatych PA materiálov. V porovnaní s čistým extrudovaným PA 6 má vyššiu pevnosť, rozmerovú stabilitu a odolnosť voči opotrebeniu. Kombinuje najlepšie vlastnosti extrudovaných a liatych PA. Je to široko využiteľný konštrukčný materiál a je ekonomicky výhodnejší v porovnaní s ostatnými PA.

Hlavné oblasti použitia:
Ložiskové puzdrá, rúrkové ložiská, vedenia dopravníkových reťazí, ozubené kolesá a tyče, tlmiace bloky, hlavice kladív, čepele, izolačné prvky, izolátory, tesniace krúžky a podobne.

POLYOXYMETYLÉN - POM
Základné charakteristiky:
- vysoká medza pevnosti: 70 – 80 MPa
- húževnatosť: 8 kJ/m2
- obrobiteľný
- dobré trecie vlastnosti: μ = 0,25 – 0,45 ( suché trenie, hladená oceľ)
- široký rozsah pracovných teplôt: od -50 do +120 °C
- vysoká tvrdosť: M 86 – M 90
- hustota: 1,4 kg/dm3
- dobré únavové a tlmiace vlastnosti
- rozmerovo stály aj vo vlhkom prostredí, verzia POM C môže byt používaná i v horúcej vode až do + 80°C

POM C, farba natural, čierna, červená, zelená, modrá, žltá, šedá
Extrudovaný neplnený kopolymér. Má lepšiu odolnosť voči tepelnému starnutiu ako POM H a je odolný voči hydrolýze a silným zásadám.

Hlavné oblasti použitia:
Rozmerovo stále, presné nástroje, ozubené kolesá s malým modulom, sedlá ventilov, pružiny, klzné elementy, riadiace vačky, a súčiastky trvale v styku s horúcou vodou až do + 80°C

Poznámka:
Skupina materiálov POM je fyziologicky neutrálna a vhodná pre styk s potravinami a farmaceutikami.

POLYTETRAFLUÓRETYLÉN – PTFE (TEFLON®)
Základné charakteristiky:
- pevnosť v ťahu: 16 – 25 MPa
- vysoká chemická stabilita
- obrobiteľný
- najnižší koeficient trenia
- široký rozsah pracovných teplôt: od -200 do +260-300 °C
- tvrdosť: D 50 – D 75
- hustota: 2,2 – 2,4 kg/dm3
- dobré tlmiace vlastnosti a húževnatosť
- dobré elektroizolačné vlastnosti aj vo vlhkom prostredí
- fyziologicky neutrálny, vhodný pre styk s potravinami a farmaceutikami

PTFE, farba biela
Neplnená, nevystužená verzia. Vhodná pre malé mechanické zaťaženia, tam kde sa vyžaduje chemická odolnosť a malé trenie. Je vyrábaný viacerými technológiami v širokom výbere rozmerov.

Hlavné oblasti použitia:
Súčiastky v potravinárskom, chemickom a textilnom priemysle, ploché tesnenia, izolátory, presné súčiastky pri výrobe prístrojov, medicinálne a farmaceutické vybavenie a podobne.

POLYMETYLMETAKRYLÁT – PMMA (PLEXISKLO)
Základné charakteristiky:
- pevnosť v ťahu: min. 45 MPa
- modul pružnosti: min. 1380 MPa
- obrobiteľný
- chemicky odolný, vodeodolný
- rozsah pracovných teplôt: od -20 do +90 °C
- tvrdosť: 100 - 170 MPa
- hustota: 1,19 kg/dm3
- dobré elektroizolačné vlastnosti aj vo vlhkom prostredí, nízka nasiakavosť
- vynikajúce optické vlastnosti
- nižšia obstarávacia cena v porovnaní s polykarbonátmi PC

PMMA, extrudované dosky
farba: číra, opál, na požiadanie v rôznych farebných prevedeniach
Ponúka optimálnu kombináciu uvedených charakteristík pre široký výber aplikácií.

Poznámka:
Pre zabezpečenie využiteľnosti je potrebné počítať s tým, že PMMA nie je odolný voči pare, po zapálení horí jasným plameňom, je náchylný na korozívny vznik trhlín a praskanie. V porovnaní s polykarbonátmi je krehký, je citlivý na vznik lokálnych napätí pri obrábaní, ľahko praská.

Hlavné oblasti použitia:
Tradičný širokorozšírený materiál v priemysle a každodennom živote, najmä ako bezpečnostné zasklenie a konštrukčné súčiastky. Číry má svetelnú priepustnosť 92%, veľkú povrchovú tvrdosť a odolnosť voči poškriabaniu. Je stabilný v tropických podmienkach,
má vynikajúce a konštantné elektroizolačné vlastnosti. Široké možnosti obrábania.
Hlavné oblasti použitia sú najmä ako súčiastky strojov a prístrojov s malým mechanickým napätím, uloženia nástrojov, kryty, bezpečnostné zasklenia, zariadenia používané v zábavnom a reklamnom priemysle a podobne.

Okrem spomenutých nosných produktov spoločnosť Tomirtech s.r.o. ponúka široký sortiment ďalších typov technických plastov ako: polykarbonát (PC), polyetylén (rôzne prevedenia), PEEK, polypropylén (PP), polyvinylchlorid (PVC), PVDF a iné.

14.9.2011
autor: Ing.Michal Chudý, Tomirtech, s.r.o.
 
 
 
Fotogaléria článku
Technické plasty od spoločnosti TOMIRTECH s.r.o.
Technické plasty od spoločnosti TOMIRTECH s.r.o.
Technické plasty od spoločnosti TOMIRTECH s.r.o.
Technické plasty od spoločnosti TOMIRTECH s.r.o.
 
 
Odporučte článok Vytlačiť článok Späť
 
 

Späť


 
Najnovšia inzercia

Predaj | PET film
28.04.2017

 
 

Kúpa | PBT drť, farebný mix
28.04.2017

 
 

Predaj | Aglomerát PE
27.04.2017

 
 

Predaj | Tipelin 471-02
27.04.2017

 
 

Predaj | PP regranulát
27.04.2017

 
 

Predaj | PP regranulát
27.04.2017

 
 

Predaj | HDPE regranulát
27.04.2017

 
 
 

Predaj | HDPE/EVOH drť
27.04.2017

 
 
 
Výstavy
AUTOSALÓN Bratislava 2017

25.04.2017 | Bratislavský Autosalón je najdôležitejšou automobilovou udalosťou roka na Slovensku.

INNOFORM

25.04.2017 | Medzinárodný kooperatívny veľtrh pre nástroje a spracovateľský priemysel.

Vietnam Manufacturing Expo 2017

26.04.2017 | Popredná výstava o obrábacích strojov pre formy a vstrekovacie technológie pre plasty.

PLASTEC New England

03.05.2017 | Plastikársky veľtrh.

DESIGN and MANUFACTURING NEW ENGLAND

03.05.2017 | Medzinárodná plastikárska výstava.

interpack 2017

04.05.2017 | Medzinárodný veľtrh pre obalovú techniku sa koná v Düsseldorfe.

FOR INDUSTRY

09.05.2017 | 16. Medzinárodný veľtrh strojárenských technológií.

MACH-TECH

09.05.2017 | Medzinárodný veľtrh priemyselných strojov a zváracej techniky.