PlasticPortal.eu - denne aktualizovaný portál pre plasty a gumu

Aktuality
Zoznámte sa s novou dutinovou doskou SIMONA® s krížovým rebrovaním

24.07.2017 | Výskum a vývoj spoločnosti SIMONA® aj ďalej zlepšuje efektivitu využitia materiálov a stabilitu dutinových dosiek. Výsledkom nových technických zmien je dutinová doska s krížovým rebrovaním s celkovou tenšou hrúbkou steny.

Všetko najlepšie, Fakuma!

20.07.2017 | Fakuma, medzinárodný veľtrh pre spracovateľov plastov, oslavuje v tomto roku svoje 25. výročie.

Ochranné relé pre optimálny výkon bez kompromisov

18.07.2017 | Potrebujete sa vyvarovať škodám spôsobenými poruchami v elektrickej rozvodnej sieti a tak si zabezpečiť, aby stroje robilo to, na čo sú určené?

Možnosti získania grantu v Slovenskej republike

14.07.2017 | Prehľad noviniek - júl 2017.

Novinka: Dosky s aretačnou drážkou od STRACK

12.07.2017 | Teraz môžeme kombinovať: Nové doštičky STRACK s drážkou ako protikus odpružených aretáciou šíber.

 
Plastikársky slovník
Portál ZÁKONY A NORMY
Portál ZÁKONY A NORMY
Aktuálne v legislatíve
Obsah PAH v predmetoch a v hračkách

03.07.2017 | Na webovej stránke ECHA je nová výzva na predkladanie pripomienok a dôkazov týkajúce sa obsahu PAH uvedeného v položke 50 prílohy XVII nariadenia REAC ...

Nová vydaná změna nařízení č. 10/2011 (nařízení PIM) o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami

31.05.2017 | Nařízení Komise č. (EU)2017/752 mění a opravuje nařízení PIM o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami:

Verejná konzultácia o pravidlách zodpovednosti výrobcu za škodu spôsobenú chybou výrobku

10.04.2017 | Európska Komisia začala na svojich webových stránkach verejnú konzultáciu o pravidlách zodpovednosti výrobcu za škodu spôsobenú chybou výrobku.

Zdravotnícke pomôcky - Systémy manažérstva kvality

07.12.2016 | Norma pre Zdravotnícke pomôcky - Systémy manažérstva kvality - Požiadavky na splnenie predpisov, z decembra 2016.

Připravuje se novela zákona č. 477/2001 Sb. o obalech

29.11.2016 | Připravovaná novela zákona č. 477/2001 Sb. o obalech se týká se povinného zpoplatnění pouze lehkých plastových odnosných tašek s tloušťkou stěny do 50 ...

 
Newsletter
CAPTCHA Image
 
Úvod > Aktuálne články > Skupina SLOVNAFT v prvom štvrťroku mierne zvýšila tržby, prevádzkový zisk klesol
Skupina SLOVNAFT v prvom štvrťroku mierne zvýšila tržby, prevádzkov ...
 
 
Skupina SLOVNAFT v prvom štvrťroku mierne zvýšila tržby, prevádzkový zisk klesol

Skupina SLOVNAFT v prvom štvrťroku mierne zvýšila tržby, prevádzkový zisk klesol

Skupina SLOVNAFT v prvom štvrťroku 2012 oproti rovnakému obdobiu minulého roka zvýšila čisté tržby o 2 percentá na 1,11 miliardy eur. Ich rast podporili vyššie kótované ceny rafinérskych produktov, ktoré sa však neprejavili na hospodárskom výsledku skupiny. Prevádzkový zisk upravený o precenené zásoby (CCS) medziročne klesol o 68 percent na 9 miliónov eur.

Kľúčové faktory, ktoré ovplyvnili výšku prevádzkového výsledku:

  • vyššie náklady na výrobu spôsobené predovšetkým nárastom cien ropy
  • vyššie náklady na obstarané a spotrebované energie
  • pokles spotreby motorových palív na trhoch v Európe
  • nižší rozdiel medzi medzinárodnými cenami základných plastov acenami vstupných surovín aenergií potrebných na ich výrobu

Rafinérske odvetvie bolo v úvode roka 2012 naďalej pod tlakom, ktorému sa nevyhla ani Skupina SLOVNAFT. Historicky rekordné ceny ropy a ropných produktov na burzách v nadväznosti na pokračujúce dôsledky hospodárskej recesie v Európe negatívne zasiahli dopyt zo strany domácností i podnikateľských zákazníkov. Tento vývoj spôsobil, že už aj dovtedy nízke spracovateľské marže v celom ropnom a petrochemickom odvetví sa nezlepšili. K tomu sa navyše počas mrazivých februárových týždňov pridali i logistické obmedzenia v inak ekonomicky výhodnej riečnej preprave produktov po Dunaji. Výhľad na ďalšie obdobie ostáva naďalej ťažko odhadnuteľný, a preto naďalej zostávame maximálne ostražití pri všetkých typoch prevádzkových nákladov. Zároveň sa sústredíme na hlavné investičné zámery, ktoré v budúcnosti strategicky posilnia pozíciu Skupiny na domácom aj zahraničných trhoch," uviedol k výsledkom predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti SLOVNAFT, a.s. Oszkár Világi.

Kapitálové výdavky Skupiny SLOVNAFT v prvom štvrťroku predstavovali 26 miliónov eur. Investície smerovali do zvýšenia efektívnosti výroby, udržania prevádzkovej spoľahlivosti a zlepšenia kvality výrobného procesu. Ich pokles o 12 miliónov eur oproti rovnakému obdobiu roka 2011 je dôsledkom predovšetkým odlišného časového plánu použitia výdavkov v oboch rokoch, pričom ambiciózny plán investícií do ďalšieho obdobia zostáva nezmenený.

V ďalších rokoch plánuje Slovnaft spolu s materskou medzinárodnou skupinou MOL uskutočniť investície v objeme niekoľkých stoviek miliónov eur.  Medzi najdôležitejšie patria výstavba novej petrochemickej jednotky na výrobu polyetylénu a strategický projekt modernizácie a zväčšenia  prepravnej kapacity ropovodného prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom.

Oba kľúčové projekty, ktoré nadväzujú na aktuálne končiaci projekt modernizácie a zväčšenia spaľovacej kapacity podnikovej teplárne, umožnia dlhodobo zachovať tradičnú petrochemickú výrobu a vysokú zamestnanosť v bratislavskom závode Skupiny SLOVNAFT a súčasne zásadným spôsobom posilnia ropnú stabilitu a sebestačnosť vo výrobe ropných výrobkov Slovenska.

V prvom štvrťroku 2012 spracoval Slovnaft v bratislavskej rafinérii 1,44 milióna ton ropy, čo bolo o tri percentá menej ako v rovnakom období minulého roka. Pod pokles sa podpísal nižší dopyt po motorových palivách a primárnych plastoch v Európe ako i nepriaznivé poveternostné podmienky sťažujúce export a následný predaj.

Výroba automobilového benzínu oproti prvým trom mesiacom roka 2011 medziročne klesla o 5 percent na 331 kt, rovnako sa medziročne znížila aj produkcia motorovej nafty, a to na 734 kt. V prvom štvrťroku spoločnosť vyrábala výlučne motorovú naftu s nízkym obsahom síry, z čoho viac ako dve tretiny predstavovala nafta s biozložkou MERO (metylester repky olejnej). Pokles v prvom štvrťroku zaznamenala tiež produkcia petrochemických výrobkov. Väčšina produkcie Slovnaftu smerovala na export.

Spoločnosť na konci marca prevádzkovala 209 čerpacích staníc. Slovnaft aj v úvode roka pokračoval v ich rekonštrukcii a zároveň zahájil výstavbu 3 nových čerpacích staníc na diaľnici D1.

V prvom štvrťroku sa predaj pohonných hmôt na čerpacích staniciach na Slovensku v dôsledku rekordne vysokých cien palív, nepriaznivého počasia a nižšej všeobecnej ekonomickej aktivity znížil o 6,6 percenta. Oproti minulému roku tento rok neklesol len záujem o automobilové benzíny ale už aj o motorovú naftu, čo odráža slabšiu výkonnosť ekonomiky Slovenska aj ostatných krajín Európskej únie.

Skupina SLOVNAFT mala ku koncu marca tohto roka 3 630 zamestnancov, pričom jej sieť čerpacích staníc obsluhovalo ďalších zhruba 1700 zamestnancov obchodných partnerov.

Podrobnejšie informácie o výsledkoch Skupiny SLOVNAFT sa nachádzajú na:

http://www.slovnaft.sk/sk/o_nas/pre_investorov/financne_spravy/

29.5.2012
autor: SLOVNAFT a.s.
 
 
 
 
 
Odporučte článok Vytlačiť článok Späť
 
 

Späť


 
Najnovšia inzercia

Kúpa | Kontajnery
23.07.2017

 
 
 

Predaj | Bubnový magnet
20.07.2017

 
 

Predaj | Dopravníkový pás
20.07.2017

 
 

Kúpa | Drť HIPS s V2
20.07.2017

 
 
 
 
 

Predaj | HDPE a PP
19.07.2017

 
 
 
Výstavy
MALAYSIA-PLAS 2017

27.07.2017 | Formy a lisy pre spracovanie plastov.

SRI LANKA PLAST

03.08.2017 | Medzinárodná plastikárska výstava.

Plastic, Printing & Packaging, Tanzania - PPPEXPO 2017

22.08.2017 | 20. Medzinárodný veľtrh plastov, značenia, balenia.

China Composites Expo 2017

06.09.2017 | Medzinárodný veľtrh a fórum pre technológie kompozitov a aplikácií.

Drinktec 2017

11.09.2017 | Medzinárodný veľtrh nápojov a technológií

VietnamPlas

13.09.2017 | Veľtrh pre plasty a gumu.

EMO Hannover 2017

18.09.2017 | Popredný svetový veľtrh obrábania kovov.

HYBRID Expo 2017

19.09.2017 | Veľtrh pre vývoj a výrobu hybridných súčiastok a ich aplikačné sektory sa koná každé 2 roky.