PlasticPortal.eu - denne aktualizovaný portál pre plasty a gumu

Aktuality
Lepším plánovaním výroby k splneným termínom

20.11.2017 | AJ VY TO POZNÁTE? Stojíte ráno pred otázkami: Čo všetko máme dnes vyrobiť? Stihneme to? Máme všetok materiál? Budeme potrebovať kooperácie? Máme dostatočne vyťažené stroje?

Rýchle a presné kalkulácie

15.11.2017 | Často počujeme vo firmách podobné vyjadrenia: "Máme presné kalkulácie" a "Kalkulujeme rýchlo a flexibilne" - Realita je ale veľakrát iná...

PlasticPortal.eu sponzorom modelárskej súťaže Cena primátora mesta Nitra 2017

13.11.2017 | Minulý mesiac sa v Nitre uskutočnila najväčšia modelárska súťaž v regióne, venovaná plastikovému a papierovému modelárstvu.

Doprava zdarma cez nákup na e-shope Techni-Trade s.r.o.

10.11.2017 | Využite túto príležitosť obstarať si tovar v kľude a pohode cez e-shop.

Možnosti získania grantu v Slovenskej republike

08.11.2017 | Prehľad noviniek - november 2017.

 
Plastikársky slovník
Portál ZÁKONY A NORMY
Portál ZÁKONY A NORMY
Aktuálne v legislatíve
Obsah PAH v predmetoch a v hračkách

03.07.2017 | Na webovej stránke ECHA je nová výzva na predkladanie pripomienok a dôkazov týkajúce sa obsahu PAH uvedeného v položke 50 prílohy XVII nariadenia REAC ...

Nová vydaná změna nařízení č. 10/2011 (nařízení PIM) o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami

31.05.2017 | Nařízení Komise č. (EU)2017/752 mění a opravuje nařízení PIM o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami:

Verejná konzultácia o pravidlách zodpovednosti výrobcu za škodu spôsobenú chybou výrobku

10.04.2017 | Európska Komisia začala na svojich webových stránkach verejnú konzultáciu o pravidlách zodpovednosti výrobcu za škodu spôsobenú chybou výrobku.

Zdravotnícke pomôcky - Systémy manažérstva kvality

07.12.2016 | Norma pre Zdravotnícke pomôcky - Systémy manažérstva kvality - Požiadavky na splnenie predpisov, z decembra 2016.

 
Newsletter
CAPTCHA Image
 
Úvod > Aktuálne články > Plasty v obalovom priemysle
Plasty v obalovom priemysle
 
 
Plasty v obalovom priemysle

Plasty v obalovom priemysle

Prudký vývoj svetovej produkcie plastických hmôt za posledných 20 rokov, ktoré sa uplatnili prakticky vo všetkých oblastiach ľudských činností, neminul i obalový priemysel. Čo bolo príčinou takého rozmachu?

  Plastové hmoty si predovšetkým získali obľubu vďaka vlastnostiam, keď i napriek nízkej a stálej hmotnosti ponúkajú vysokú záťažovú odolnosť, rezistenciu proti vplyvom počasia a rôznym typom chemikálií. Dôležitú úlohu hrá aj rýchla návratnosť investícií vďaka dlhodobej životnosti výrazné ekonomické úspory.
Plastové materiály neustále zvyšujú svoj podiel na trhu vratných obalov na úkor drevených či kovových materiálov. Vďaka svojej tvárnosti postupne ukrajuje i značný podiel jednocestným obalom na prepravu na väčšie vzdialenosti v podobe vratných skladacích či U-turn obalov pre úsporu objemu pri spätnom zvoze. Na trhu dnes nájdeme širokú ponuku plastových prepraviek, paliet, vozíčkov či veľkoobjemových boxov.

Nesmieme tiež zabudnúť na úlohu fixačných prvkov, ktoré tvoria neoddeliteľnú súčasť bezpečnej ochrany výrobkov pri preprave alebo skladovaní. Aj tu našli plastické hmoty svoje uplatnenie. Veľmi obľúbené materiály pre výrobu fixácií sú rôzne polymérne hmoty s rozdielnou absorpciou kinetickej energie  pri rázovom namáhaní a kompresné či expanzívne vlastnosti. Ľahčené polyméry sa väčšinou používajú na výrobu bezkontaktného balenia s citlivým povrchom dielca . Hlavnou výhodou balenia sú nízka hmotnosť a dokonalé tlmiace účinky.

Ďalším veľmi rozšíreným materiálom na výrobu fixácií sú dutinkové plasty, a to sendvičové a vytlačované komôrkové plasty. Rozdiel medzi nimi je vo využití ohybovej odolnosti. Sendvičový materiál ja vyrobený z troch k sebe tepelne zvarených vrstiev a vykazuje aj v nízkych gramážach dostatočnú tuhosť a odolnosť proti ohybu vo všetkých smeroch . Materiál sa používa nielen pre prehľadnú a bezpečnú separáciu dielcov, ale vďaka svojim vlastnostiam i na výrobu prepraných obalov.

Na rozdiel od sendvičového má vytlačovaný komôrkový plast dostatočnú tuhosť iba v ohybe kolmo na smer dutiniek. Dutinkové plasty slúžia  predovšetkým na výrobu separátorov, výstužných prvkov, prípadne kontaktného balenia s menej citlivou alebo nevzhľadovou časťou ložených dielcov.

  
   

Výrazný rozdiel plastových materiálov vo výrobe fixácií tvorie netkané textílie. Ako vzniká netkaná textília? Zvláknením polymérnych granulátov na nekonečné vlákna vzájomne prepletené a následne kalandrované do finálnej podoby. Pre dosiahnutie optimálnych vlastností sa dnes vlákna ďalej upravujú pod vysokým tlakom vodného lúča. Pomocou dodatočných technológií ako sú laminácie alebo povrchové úpravy a impregnácia je k dispozícii široké portfólio typov netkaných textílií s jemnou povrchovou štruktúrou , vodo odpudivou, antistatickou sklzovou či proti sklzovou úpravou. Fixácie z netkaných textílií umožňujú kontaktné balenie s citlivým povrchom loženého dielu a vďaka technológii výroby je možné maximálne využiť ložný objem prepravného obalu.

Spektrum využitia plastových materiálov je veľmi široké , často krát sa finálna úprava odlišuje pre danú oblasť priemyslu napr. stavebníctvo či poľnohospodárstvo . Práve tieto rozdiely určujú vhodnosť použitia pre výrobu obalov. *Výber obalového materiálu je treba začať už výberom odborného dodávateľa a dostatočnou skúsenosťou s technológiou výroby a vývojom materiálov určených pre obalový priemysel.

2.11.2011
autor: PPO SK s.r.o.
 
 
 
 
 
Odporučte článok Vytlačiť článok Späť
 
 

Späť


 
Najnovšia inzercia
 
 

Predaj | PPC regranulát
20.11.2017

 
 

Kúpa | Drť ABS natur
20.11.2017

 
 
 

Predaj | ABS drť čierna
17.11.2017

 
 

Predaj | ABS drť šedá
17.11.2017

 
 

Predaj | GRIVORY drť šedá
17.11.2017

 
 

Predaj | GRIVORY drť žltá
17.11.2017

 
 
 
Výstavy
DMP 2017

28.11.2017 | 19. Medzinárodný veľtrh pre formy, spracovanie kovov, plasty, balenie a gumu.

Plast Eurasia 2017

06.12.2017 | 27. medzinárodný plastikársky veľtrh v Istanbule

FESPA Eurasia 2017

07.12.2017 | FESPA je globálna udalosť pre sieťotlač, digitálnu tlač a textilnú tlač.

Arabiamold

11.12.2017 | Formy a nástroje.

PLASTIVISION ARABIA

11.12.2017 | Plastikársky veľtrh pre plasty, obaly a tlač.

Erbil 5P

14.12.2017 | Plastikársky veľtrh.

Plastics Vietnam 2018

10.01.2018 | Medzinárodná plastikárska výstava.

EcoWASTE 2018

15.01.2018 | EcoWASTE je nová medzinárodná platforma, ktorá združuje popredných miestnych i medzinárodných profesionálov zo sektora odpadov pre recykláciu na Strednom Východe.