PlasticPortal.eu - denne aktualizovaný portál pre plasty a gumu

Aktuality
Nové možnosti výroby čiastočne a plne fluorovaných plastov

23.01.2017 | Vďaka novému technologickému centru teraz spoločnosť SIMONA dokáže vyrábať čiastočne fluórované materiály v ďalších rozmeroch.

Nová batéria pre páskovače STRAPEX

20.01.2017 | Ručný páskovač STRAPEX STB slúži na páskovanie predmetov rôznych veľkostí pomocou polypropylénovej PP alebo PET pásky.

Konferencia NEWMATEC 2017 už za dva mesiace na Táloch

18.01.2017 | Zväz automobilového priemyslu Slovenskej republiky Vás pozýva na 3. ročník konferencie NEWMATEC.

Vstrekolisy Arburg s technikou vstrekovania do kubickej formy

17.01.2017 | Vstrekovacie stroje ALLROUNDER CUBE sú dokonale prispôsobené pre kubické formy. Ich servoelektrická kĺbová zatváracia jednotka umožňuje rýchle cykly pri zníženej spotrebe energie - ide o ideálny základ pre efektívnu veľkosériovú výrobu pri znížených kusových nákladoch.

Optimalizácia vstrekovacieho procesu - školenia A-OMEGA, s.r.o.

16.01.2017 | A-OMEGA, s.r.o. v spolupráci s MAPRO Slovakia, spol. s.r.o. vyhlasuje termíny školenia na modul Optimalizácia vstrekovacieho procesu (v rozsahu 24 hodín= 3 dni) zo vzdelávacieho programu „Nastavovanie vstrekolisov“ pre 1. polrok 2017.

 
Plastikársky slovník
Portál ZÁKONY A NORMY
Portál ZÁKONY A NORMY
Aktuálne v legislatíve
Zdravotnícke pomôcky - Systémy manažérstva kvality

07.12.2016 | Norma pre Zdravotnícke pomôcky - Systémy manažérstva kvality - Požiadavky na splnenie predpisov, z decembra 2016.

Připravuje se novela zákona č. 477/2001 Sb. o obalech

29.11.2016 | Připravovaná novela zákona č. 477/2001 Sb. o obalech se týká se povinného zpoplatnění pouze lehkých plastových odnosných tašek s tloušťkou stěny do 50 ...

§ 58 zákona o odpadoch je zrušený! Povinnosti voči OZV zostávajú nezmenené!

16.11.2016 | Dňa 25.10.2016 parlament Slovenskej republiky zrušil sporný § 58 zákona o odpadoch, v zmysle ktorého, pôvodca odpadu z obalov pre ktoré nebol výrobcom ...

Harmonizované normy v říjnu 2016

11.11.2016 | V Úředním věstníku EU byly v říjnu 2016 zveřejněny následující názvy a odkazy harmonizovaných norem:

 
Newsletter
CAPTCHA Image
 
Úvod > Aktuálne články > Plasty v obalovom priemysle
Plasty v obalovom priemysle
 
 
Plasty v obalovom priemysle

Plasty v obalovom priemysle

Prudký vývoj svetovej produkcie plastických hmôt za posledných 20 rokov, ktoré sa uplatnili prakticky vo všetkých oblastiach ľudských činností, neminul i obalový priemysel. Čo bolo príčinou takého rozmachu?

  Plastové hmoty si predovšetkým získali obľubu vďaka vlastnostiam, keď i napriek nízkej a stálej hmotnosti ponúkajú vysokú záťažovú odolnosť, rezistenciu proti vplyvom počasia a rôznym typom chemikálií. Dôležitú úlohu hrá aj rýchla návratnosť investícií vďaka dlhodobej životnosti výrazné ekonomické úspory.
Plastové materiály neustále zvyšujú svoj podiel na trhu vratných obalov na úkor drevených či kovových materiálov. Vďaka svojej tvárnosti postupne ukrajuje i značný podiel jednocestným obalom na prepravu na väčšie vzdialenosti v podobe vratných skladacích či U-turn obalov pre úsporu objemu pri spätnom zvoze. Na trhu dnes nájdeme širokú ponuku plastových prepraviek, paliet, vozíčkov či veľkoobjemových boxov.

Nesmieme tiež zabudnúť na úlohu fixačných prvkov, ktoré tvoria neoddeliteľnú súčasť bezpečnej ochrany výrobkov pri preprave alebo skladovaní. Aj tu našli plastické hmoty svoje uplatnenie. Veľmi obľúbené materiály pre výrobu fixácií sú rôzne polymérne hmoty s rozdielnou absorpciou kinetickej energie  pri rázovom namáhaní a kompresné či expanzívne vlastnosti. Ľahčené polyméry sa väčšinou používajú na výrobu bezkontaktného balenia s citlivým povrchom dielca . Hlavnou výhodou balenia sú nízka hmotnosť a dokonalé tlmiace účinky.

Ďalším veľmi rozšíreným materiálom na výrobu fixácií sú dutinkové plasty, a to sendvičové a vytlačované komôrkové plasty. Rozdiel medzi nimi je vo využití ohybovej odolnosti. Sendvičový materiál ja vyrobený z troch k sebe tepelne zvarených vrstiev a vykazuje aj v nízkych gramážach dostatočnú tuhosť a odolnosť proti ohybu vo všetkých smeroch . Materiál sa používa nielen pre prehľadnú a bezpečnú separáciu dielcov, ale vďaka svojim vlastnostiam i na výrobu prepraných obalov.

Na rozdiel od sendvičového má vytlačovaný komôrkový plast dostatočnú tuhosť iba v ohybe kolmo na smer dutiniek. Dutinkové plasty slúžia  predovšetkým na výrobu separátorov, výstužných prvkov, prípadne kontaktného balenia s menej citlivou alebo nevzhľadovou časťou ložených dielcov.

  
   

Výrazný rozdiel plastových materiálov vo výrobe fixácií tvorie netkané textílie. Ako vzniká netkaná textília? Zvláknením polymérnych granulátov na nekonečné vlákna vzájomne prepletené a následne kalandrované do finálnej podoby. Pre dosiahnutie optimálnych vlastností sa dnes vlákna ďalej upravujú pod vysokým tlakom vodného lúča. Pomocou dodatočných technológií ako sú laminácie alebo povrchové úpravy a impregnácia je k dispozícii široké portfólio typov netkaných textílií s jemnou povrchovou štruktúrou , vodo odpudivou, antistatickou sklzovou či proti sklzovou úpravou. Fixácie z netkaných textílií umožňujú kontaktné balenie s citlivým povrchom loženého dielu a vďaka technológii výroby je možné maximálne využiť ložný objem prepravného obalu.

Spektrum využitia plastových materiálov je veľmi široké , často krát sa finálna úprava odlišuje pre danú oblasť priemyslu napr. stavebníctvo či poľnohospodárstvo . Práve tieto rozdiely určujú vhodnosť použitia pre výrobu obalov. *Výber obalového materiálu je treba začať už výberom odborného dodávateľa a dostatočnou skúsenosťou s technológiou výroby a vývojom materiálov určených pre obalový priemysel.

2.11.2011
autor: PPO SK s.r.o.
 
 
 
 
 
Odporučte článok Vytlačiť článok Späť
 
 

Späť


 
Najnovšia inzercia

Predaj | Streč fólia
24.01.2017

 
 
 
 
 

Predaj | Moisture absorber
23.01.2017

 
 

Predaj | EVA natur filmy
23.01.2017

 
 

Kúpa | drť PP GF30
23.01.2017

 
 

Kúpa | Drť ABS MFI 8-16
20.01.2017

 
 

Kúpa | Kladivo CHARPY
20.01.2017

 
 
 
Výstavy
Swiss Plastics 2017

24.01.2017 | Plastikársky veľtrh.

Interplastica 2017

24.01.2017 | Veľtrh pre plastikárske technológie.

GASTROPACK

26.01.2017 | Výstava obalových materiálov a baliacej techniky.

DANUBIUS GASTRO

26.01.2017 | Medzinárodný veľtrh gastronómie.

EXPOSHOP

26.01.2017 | Výstava strojov a technológií pre obchody.

agrofood plastpack Ethiopia

03.02.2017 | 1. medzinárodný veľtrh pre poľnohospodárstvo, potravinársky priemysel, plasty, obaly a technológie.

Expo manufactura

07.02.2017 | Medzinárodný veľtrh pre výrobu, kov a spracovanie plastov.

Pacific Design and Manufacturing

07.02.2017 | Na veľtrhu sa predstavia nové možnosti dizajnu a technológií pre široké spektrum odvetví.