• Úvod
  • Odborné články
  • Pilotný vzdelávací program pre nastavovačov vstrekolisov – prvá časť testovania úspešne ukončená

Pilotný vzdelávací program pre nastavovačov vstrekolisov – prvá časť testovania úspešne ukončená

Pilotný vzdelávací program pre nastavovačov vstrekolisov – prvá časť testovania úspešne ukončená

V rámci projektu Improvement of Vocational Education in Field of Injection Moulding (EDMOULD)- Zlepšenie odborného vzdelávania v oblasti vstrekovania plastov - LLP/LDV/TOI/2009/SK/93100534) programu Celoživotného vzdelávania, podprogramu Leonardo da Vinici – Transfer inovácií,

testovalo od 31.5.2010 – 14.7.2010 novopripravený  vzdelávací program 31 účastníkov, v troch skupinách,  z 9  firiem. Pre zaradenie do testovania bolo potrebné splniť určité podmienky, ktoré sa týkali prevažne praxe účastníkov. Celý vzdelávací program absolvovalo – ukončilo 29 účastníkov.


Okrem samotného procesu vzdelávania bolo pilotné testovanie zamerané  predovšetkým na skvalitnenie učebných osnov a skvalitnenie E-learningu, ako formy, ktorá sa vo výučbe využíva, ako jedna z učebných metód. Relevantné názory a informácie k tejto forme vzdelávania sme získali z anonymnej písomnej, ale aj ústnej spätnej väzby, a všetky skupiny sa zhodli, že: E-learning je forma vhodná ako doplňujúca pre takých účastníkov, ktorí už pri vstrekolise pracujú (nastavovač začiatočník), zhodli sa tiež, že by sa mohla využívať priebežne pri výučbe, nie na začiatku programu, ako bola zaradená. Účastníci sa zhodli aj na tom, že by terminológia v danej oblasti v slovenskom jazyku mala byť jednotnejšia a zrozumiteľnejšia, tiež by uvítali viac otázok v záverečnom teste a jednoznačnejšie možností odpovedí. Čo je veľmi pozitívne, v rámci E-learningu nemali účastníci problémy s jeho pripojením, ani funkčnosťou.


Učebné osnovy ako aj testovaciu výučbu hodnotili ako „ veľmi poučnú aj pre skúsených nastavovačov“, existenciu tohto programu okomentovali aj  slovami „ je výborné, že niečo také existuje ( - školenie pre nastavovačov začiatočníkov - ) tiež by som to uvítal, vo svojich začiatkoch, keď som sa vstrekovaniu plastov začal venovať“...
V rámci pomeru praxe a teórie by účastníci prijali rozšírenie praktickej výučby z 50 na 60  dokonca na 70 % vzdelávacieho programu.
Veľmi zaujímavým z hľadiska cieľovej skupiny bolo tiež predbežné zistenie, že čím dlhodobejšie školenie/zaučenie účastníci absolvovali pred týmto pilotným testovaním, tým bol ich pohľad na učebnú osnovu, formy vzdelávania, posúdenie obsahu a dĺžky vzdelávania realistickejší.

Spoločnosť A-OMEGA, s.r.o., ktorá je nositeľom projektu, spolu so zúčastnenými partnermi (Mapro, s.r.o. z Českej republiky, TECOS zo Slovinska, ISPA z Francúzska,  Slovenský plastikársky klaster, Slovenská obchodná a priemyselná komora – regionálne komory z Trenčína a Prešova) bude mať snahu oprávnené pripomienky a návrhy zo spätnej väzby zakomponovať do učebných osnov a E-leraningu tak, aby ďalšie tri skupiny (31 účastníkov zo 6 firiem), ktoré sa zúčastnia testovania od 6.9.2010 do 5.11.2010 mohli testovať už zasa vylepšený program.
Tí istí účastníci budú ešte testovať počas októbra / novembra  2010 vzdelávaciu príručku, ktorá  k programu vzniká a budú zároveň poskytovať k jej štruktúre, obsahu a rozsahu svoje pripomienky.


Viac o projekte a vzdelávacom programe nájdete na www.edmould.a-omega.sk

  • autor:
  • A-OMEGA, s.r.o
  • A-OMEGA, s.r.o.

    A-OMEGA, s.r.o.

    Personálno-poradenská a vzdelávacia spoločnosť. Zabezpečuje odborné /akreditované/ vzdelávanie pre nastavovačov a operátorov vstrekolisov. 

Fotografie



Mohlo by vás tiež zaujímať



 

Najnovšie inzeráty

Najbližšie výstavy

Plastikársky slovník