PlasticPortal.eu - denne aktualizovaný portál pre plasty a gumu

Aktuality
Nová batéria pre páskovače STRAPEX

20.01.2017 | Ručný páskovač STRAPEX STB slúži na páskovanie predmetov rôznych veľkostí pomocou polypropylénovej PP alebo PET pásky.

Konferencia NEWMATEC 2017 už za dva mesiace na Táloch

18.01.2017 | Zväz automobilového priemyslu Slovenskej republiky Vás pozýva na 3. ročník konferencie NEWMATEC.

Vstrekolisy Arburg s technikou vstrekovania do kubickej formy

17.01.2017 | Vstrekovacie stroje ALLROUNDER CUBE sú dokonale prispôsobené pre kubické formy. Ich servoelektrická kĺbová zatváracia jednotka umožňuje rýchle cykly pri zníženej spotrebe energie - ide o ideálny základ pre efektívnu veľkosériovú výrobu pri znížených kusových nákladoch.

Optimalizácia vstrekovacieho procesu - školenia A-OMEGA, s.r.o.

16.01.2017 | A-OMEGA, s.r.o. v spolupráci s MAPRO Slovakia, spol. s.r.o. vyhlasuje termíny školenia na modul Optimalizácia vstrekovacieho procesu (v rozsahu 24 hodín= 3 dni) zo vzdelávacieho programu „Nastavovanie vstrekolisov“ pre 1. polrok 2017.

Prepravné boxy nielen pre automotive vyrába firma Slavík - Technické plasty s.r.o.

13.01.2017 | Slavík - Technické plasty s.r.o. ako novinku ponúka polypropylénové boxy pre medzioperačnú prepravu výrobkov v elektricky vodivom prevedení podľa konkrétnych požiadaviek zákazníka.

 
Plastikársky slovník
Portál ZÁKONY A NORMY
Portál ZÁKONY A NORMY
Aktuálne v legislatíve
Zdravotnícke pomôcky - Systémy manažérstva kvality

07.12.2016 | Norma pre Zdravotnícke pomôcky - Systémy manažérstva kvality - Požiadavky na splnenie predpisov, z decembra 2016.

Připravuje se novela zákona č. 477/2001 Sb. o obalech

29.11.2016 | Připravovaná novela zákona č. 477/2001 Sb. o obalech se týká se povinného zpoplatnění pouze lehkých plastových odnosných tašek s tloušťkou stěny do 50 ...

§ 58 zákona o odpadoch je zrušený! Povinnosti voči OZV zostávajú nezmenené!

16.11.2016 | Dňa 25.10.2016 parlament Slovenskej republiky zrušil sporný § 58 zákona o odpadoch, v zmysle ktorého, pôvodca odpadu z obalov pre ktoré nebol výrobcom ...

Harmonizované normy v říjnu 2016

11.11.2016 | V Úředním věstníku EU byly v říjnu 2016 zveřejněny následující názvy a odkazy harmonizovaných norem:

 
Newsletter
CAPTCHA Image
 
Úvod > Aktuálne články > Pilotný projekt s kompostovateľnými vreckami pre biologicky rozložiteľný odpad zaznamenal úspech
Pilotný projekt s kompostovateľnými vreckami pre biologicky rozloži ...
 
 
Pilotný projekt s kompostovateľnými vreckami pre biologicky rozložiteľný odpad zaznamenal úspech

Pilotný projekt s kompostovateľnými vreckami pre biologicky rozložiteľný odpad zaznamenal úspech

Zdá sa, že civilizácii zaplavenej na stovky rokov igelitovými vreckami odzvonilo. Pilotný projekt s biologicky rozložiteľnými vreckami založenými na látke Ecovio, ktorú vyvinula chemická spoločnosť BASF, zaznamenal v nemeckom Bad Dürkheimu úspech.

Závery hovoria jasne: vrecká s prímesou Ecovio sa nielen rozpadnú do troch týždňov, ale taktiež, čo je rovnako dôležité vzhľadom ku kvalite pôdy, nedôjde ani k žiadnej zmene v kvalite a obsahu kompostu.

„Trojmesačný pilotný projekt mal ukázať, ako obyvatelia vnímajú vrecká s prímesou Ecovio a ako sú s nimi spokojní. Podstatné pre nás ale predovšetkým bolo, či ostane zachovaná kvalita kompostu v Bad Dürkheime, keď obyvatelia budú používať naše vrecká,“ povedal Jens Hamprecht, zodpovedný za globálnu stratégiu a inovačný manažment v spoločnosti BASF, divízia špecializujúca sa na obchod s plastmi.

Analýza ukázala, že kvalita kompostu po projekte zostala nezmenená. Vrecká z Ecovio FS nemali žiadny vplyv na vlastnosti kompostu. Pevnosť, obsah vody a soli, hodnota pH, živiny, podiel organických substancií a ďalšie súčasti kompostu zostali nezmenené. Taktiež opticky nedošlo k žiadnej zmene. „Už po troch týždňoch sa v komposte nenašli žiadne zvyšky fólie s Ecovio,“ povedal Frank Schwarz z Veolia Umweltservice, nezávislej odbornej organizácie dohliadajúcej na priebeh baddürkheimského experimentu. Georg Kosak z ďalšej dozornej organizácie, z IBK-Solutions, dodáva: „Naše analýzy ukázali, že použité Ecovio je úplne bezproblémové.“

vrecko  
   
Podľa následného prieskumu je zrejmé, že spokojnosť je i na strane obyvateľov. Takmer 90% z nich sú s vreckami z Ecovia spokojní. Pre viac ako polovicu sú vrecká veľkým pomocníkom pri zbere biologického odpadu.

Viac biomasy
Obrovskou prednosťou je, že odpadové spoločnosti nemusia pri recyklácii oddeľovať odpad od odpadkových vreciek. Vrecká sa stanú spoločne s bio-odpadom cenným kompostom, vodou a oxidom uhličitým. Tzv. miera nesprávnej recyklácie či, inak povedané, podiel nechcenej, pôvodnej látky, sa použitím biologicky rozložiteľných vreciek nezmenila.

Biologicky rozložiteľné materiály: Ecovio a Ecoflex
Materiál Ecovio® FS je novým produktom spoločnosti BASF. Materiál je založený na látke (polyester) Ecoflex® a PLA (kyselina polymliečna) získavanej z kukuričného škrobu. Kombináciou oboch látok tak boli vrecká z pilotného projektu v Bad Dürkheimu vyrobené z viac ako 50 % z obnoviteľných zdrojov. Ecovio, podobne ako bio-odpad, je odbúravaný za pomocou enzýmov. Pri odbúraní látky je rozhodujúca štruktúra molekuly, nie pôvod suroviny. Na konci procesu kompostovania mikroorganizmy premenia vrecká úplne na oxid uhličitý, vodu a biomasu.  

21.10.2011
autor: Silvia Tajbliková, BASF spol. s.r.o.
 
 
 
 
 
Odporučte článok Vytlačiť článok Späť
 
 

Späť


 
Výstavy
EcoWASTE

16.01.2017 | EcoWASTE je nová medzinárodná platforma, ktorá združuje popredných miestnych i medzinárodných profesionálov zo sektora odpadov pre recykláciu na Strednom Východe.

Automotive Lightweight Technology Expo

18.01.2017 | Japonská výstava sa špecializuje na automobilový priemysel odľahčených technológií. To najlepšie miesto pre stretnutie s Automotive Engineers z celého sveta.

India Rubber Expo 2017

19.01.2017 | 9. ročník medzinárodnej gumárenskej výstavy.

Swiss Plastics 2017

24.01.2017 | Plastikársky veľtrh.

Interplastica 2017

24.01.2017 | Veľtrh pre plastikárske technológie.

GASTROPACK

26.01.2017 | Výstava obalových materiálov a baliacej techniky.

DANUBIUS GASTRO

26.01.2017 | Medzinárodný veľtrh gastronómie.

EXPOSHOP

26.01.2017 | Výstava strojov a technológií pre obchody.