Otvorenie laboratória bezpečnostného výskumu na STU v Bratislave

Otvorenie laboratória bezpečnostného výskumu na STU v Bratislave

Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU je zapojená do zaujímavého projektu v rámci štrukturálnych fondov – Centra excelentnosti bezpečnostného výskumu. Nositeľom projektu je Akadémia policajného zboru SR a zodpovedný riešiteľ za našu fakultu je doc. Ing. L. Štibrányi, CSc.. Centrum je zamerané na výskum v oblasti bezpečnosti a ochrany spoločnosti, v rámci oblasti výskumu č. 23 – Bezpečnostné služby, s hlavným dôrazom na ochranu obyvateľstva pred terorizmom, používaním omamných, psychotropných, návykových a zakázaných látok, ako aj ich prekurzorov, ako aj na výskum v oblasti ochrany dokladov a cenín pred falšovaním a vývoj prostriedkov pre prácu na mieste trestného činu, s akcentom na zvýšenie citlivosti metód na identifikáciu stôp a osôb.

Špecifické ciele projektu sú komplexný výskum a vývoj v oblasti detekcie, identifikácie zakázaných a potenciálnych návykových omamných látok, ich prekurzorov a iných zneužívaných zlúčenín, výskum a vývoj nových techník v oblasti ochranných prvkov. Kolektív pracovníkov na FCHPT sa venuje výskumu a vývoju nových techník zisťovania a analýzu energetických látok v súvislosti s možnými teroristickými útokmi a výskumu a vývoju nových techník v oblasti identifikácie a detekcie stôp a osôb. 

V apríli tohto roku sa na FCHPT uskutočnilo za prítomnosti rektora STU, prof. Redhammera, dekana FCHPT, prof. Šajbidora a všetkých prodekanov fakulty slávnostné otvorenie laboratória bezpečnostného výskumu, ktoré bolo zriadené z prostriedkov projektu. Ako informoval prítomných doc. Štibrányi, vytvorenie laboratória neprebehlo bez komplikácií o čom svedčí aj fakt, že úspešnému verejnému obstarávaniu prístrojov laboratória predchádzali neúspešné, ktoré trvali skoro tri roky. Prístrojové vybavenie umožní výskum v oblasti bezpečnosti, ako je napr. identifikácia výbušnín na základe povýbuchových splodín, identifikácia drog v rôznych zmesiach a výskum v oblasti prístrojovej analýzy pachových stôp.

Pán rektor vo svojom príhovore zaželal pracovníkom laboratória úspech vo výskume v tomto zaujímavom odbore a vyjadril presvedčenie, že tento odbor by bol určite zaujímavý aj pre študentov. Pán dekan poďakoval doc. Štibrányimu za jeho osobný vklad do budovania laboratória pričom zdôraznil, že úspech tohto laboratória do veľkej miery závisí od úzkej spolupráce s Akadémiou policajného zboru a druhým partnerom projektu Kriminalistickým ústavom policajného zboru Ministerstva vnútra SR.

www.fchpt.stuba.sk

  • autor:
  • M. Hutňan, foto: R. Hergovits

Fotografie



Mohlo by vás tiež zaujímať



 

Najnovšie inzeráty

Najbližšie výstavy

Plastikársky slovník