PlasticPortal.eu - denne aktualizovaný portál pre plasty a gumu

Aktuality
Rýchle a presné kalkulácie

15.11.2017 | Často počujeme vo firmách podobné vyjadrenia: "Máme presné kalkulácie" a "Kalkulujeme rýchlo a flexibilne" - Realita je ale veľakrát iná...

PlasticPortal.eu sponzorom modelárskej súťaže Cena primátora mesta Nitra 2017

13.11.2017 | Minulý mesiac sa v Nitre uskutočnila najväčšia modelárska súťaž v regióne, venovaná plastikovému a papierovému modelárstvu.

Doprava zdarma cez nákup na e-shope Techni-Trade s.r.o.

10.11.2017 | Využite túto príležitosť obstarať si tovar v kľude a pohode cez e-shop.

Možnosti získania grantu v Slovenskej republike

08.11.2017 | Prehľad noviniek - november 2017.

Dočasná nedostupnosť portálu PlasticPortal.eu

06.11.2017 | V dôsledku migrácie portálu PlasticPortal.eu na nový, modernejší server, bude dnes v čase od 17.00 do 18.00 hod. prevádzka portálu obmedzená. Ďakujem za pochopenie.

 
Plastikársky slovník
Portál ZÁKONY A NORMY
Portál ZÁKONY A NORMY
Aktuálne v legislatíve
Obsah PAH v predmetoch a v hračkách

03.07.2017 | Na webovej stránke ECHA je nová výzva na predkladanie pripomienok a dôkazov týkajúce sa obsahu PAH uvedeného v položke 50 prílohy XVII nariadenia REAC ...

Nová vydaná změna nařízení č. 10/2011 (nařízení PIM) o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami

31.05.2017 | Nařízení Komise č. (EU)2017/752 mění a opravuje nařízení PIM o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami:

Verejná konzultácia o pravidlách zodpovednosti výrobcu za škodu spôsobenú chybou výrobku

10.04.2017 | Európska Komisia začala na svojich webových stránkach verejnú konzultáciu o pravidlách zodpovednosti výrobcu za škodu spôsobenú chybou výrobku.

Zdravotnícke pomôcky - Systémy manažérstva kvality

07.12.2016 | Norma pre Zdravotnícke pomôcky - Systémy manažérstva kvality - Požiadavky na splnenie predpisov, z decembra 2016.

 
Newsletter
CAPTCHA Image
 
Úvod > Aktuálne články > Konferencia Newmatec 2015 uviedla nové technológie v automobilovom priemysle
Konferencia Newmatec 2015 uviedla nové technológie v automobilovom ...
 
 
Konferencia Newmatec 2015 uviedla nové technológie v automobilovom priemysle

Konferencia Newmatec 2015 uviedla nové technológie v automobilovom priemysle

Konferencia Newmatec, ktorá sa konala 10. až 11. marca 2015 v hoteli Partizán na Táloch, sa venovala najnovším automotive technológiám a materiálom. Medzinárodne uznávaní odborníci zo sveta automotive sa snažili dať odpovede na otázky ako udržať krok s konkurenciou, aké sú súčasné trendy a kam smeruje celý segment v oblastiach technologického vývoja a nových materiálov. Konferenciu organizoval Zväz automobilového priemyslu SR.

Na konferencii Newmatec 2015 dostali priestor nielen prednášky popredných predstaviteľov automobiliek o prichádzajúcich zmenách, ale aj vystúpenia dodávateľov komponentov pre producentov automobilov o nových trendoch z pohľadu praxe. Nové technológie a materiály pre konštrukcie automobilov budúcnosti predstavili zástupcovia akademickej pôdy a predstavitelia výskumu a vývoja.

Konferenciu otvoril Jaroslav Holeček, prezident Zväzu automobilového priemyslu Slovenskej Republiky (ZAP SR). Podľa jeho slov bolo hlavným cieľom konferencie informovať o trendoch vo svete a podporiť výskum a vývoj v oblasti automotive. „Jedná sa podujatie prvé svojho druhu, ktoré dáva jedinečnú možnosť slovenským firmám zvýšiť svoju konkurencieschopnosť."

Nasledoval príspevok spoločnosti Volkswagen AG vision o vízii Volkswagen AG, ktorú prezentoval Martin Goede. Podčiarkoval dôležitosť "lighweigt" dizajnu automobilov, čo demonštroval na príklade nového Passatu, ktorý je o 85 kg ľahší ako prvý Passat. Taktiež upozornil na zvyšujúce sa požiadavky na znížovanie emisií. Ďalej poukázal na pomer materiálov využívaných v konštrukcii automobilov - hliník, plasty a pod. v súčasnosti, ako aj prognózy v budúcnosti - očakáva zvýšenie dopytu po hliníku a nových materiáloch.

Ďalšia prednáška - TRENDY 2015 v automobilovom priemysle, ktorú viedol Ján Lešinský z STU Bratislava, bola zameraná na inovácie a materiály. Odzneli zaujímavé štatistiky, ktoré ukazujú nárast výroby automobilov v SR od roku 1992. Narastá aj využívanie plastov v kombinácii s uhlíkovými a sklenenými vláknami. P. Lešinský vyslovil aj dôležitosť investícií do výskumu a vývoja firiem.

S témou PSA Peugeot Citroen vision vystúpil Jerome Soutumier z PSA Peugeot Citroen Slovakia. Predstavil nové technológie, ktoré pripravujú v budúcnosti a neskôr prítomným odhalil naživo aj omladený Peugeot 208, ktorý mal premiéru len nedávno na Geneva Motor Show 2015.

Peugeot 208

 

Ako ďalší so svojou prednáškou vystúpil František Simančík zo SAV na tému Horčík - ultraľahký konštrukčný materiál so zatiaľ nevyužitým potenciálom v automobilových konštrukciách. Zdôraznil výhody horčíka ako ultraľahkého konštrukčného materiálu a dôvody, prečo by sa tento materiál nemal vylučovať pri výbere vhodných materiálov na konštrukciu automobilov. Vlastnosti horčíka porovnával s najčastejšie zastúpenými materiálmi v automotive - hliníkom, plastmi a oceľou.

Konštrukčným plastom bola venovaná prezentácia Tima Prenzera zo spoločnosti BASF. Tu boli predstavené rozličné typy, vlastnosti a aplikácie jednotlivých produktov BASF, ktoré sa využívajú v automotive.

Nasledovala prezentácia o vplyve termoplastických deformácií na vlastnosti vybraných materiálov pre automobilový priemysel, ktorú predniesol Tibor Kvačkaj z TUKE. Z oblasti robotických technológií, ich možností a výhľadu prezentoval spoločnosť robotec Milan Balko. O využití Rapid technológí v primyselných aplikáciách rozprával Rudolf Madaj zo spoločnosti CEIT.

Sériu prednášok prvého dňa ukončil Štefan Klein a jeho prezentácia AEROMOBILU. Prítomní sa dozvedeli o vývoji prvého automobilu, ktorý dokáže aj vzlietnuť, a to priamo od jeho konštruktéra. Táto prezentácia na záver rozpútala aj vlnu diskusií.

Konferencia pokračovala v stredu 11.3.2015 diskousiou TA3, ktorú nájdete v archíve televízie TA3:

Po diskusii nasledovali prezentácie, ktoré uvádzame v krátkosti:

Nové automotive výzvy a trendy - Martin Kele, Matador GROUP

Možnosti odľahčenia automobilovej karosérie aplikáciou moderných materiálov a technológií - František Simančík, SAV

Nové trendy pri aplikácii komponentov z karbónových vlákien, výhľad v karbónovej technológii - Miroslav Cino, c2i

Vývoj valcových ocelí pre použitie v automobilovom priemysle - Vladislav Jurko, USS

Trendy v plastických materiáloch používaných v exteriéroch automobilov - Peter Bernhauser, Plastic Omnium

Skúmanie budúcnosti - Branislav Maukš, Aufeer Design

Zváranie termoplastov a nová SERVO technológia pre náročné materiály - Zdeněk Vondra, DUKANE

Zváranie a spájanie v automobilovom priemysle, európsky a slovenský kontext - Peter Brziak, VÚZ

Dva dni, počas ktorých konferencia prebiehala, dali príležitosť na kvalitný networking, ktorému organizátor vymedzil viac ako tretinu celého programového času konferencie. Najväčšie slovenské fórum určené pre spoločnosti pôsobiace v automobilovej výrobe na Slovensku myslí aj na budúcu generáciu odborníkov automobilového priemyslu. Konferencia Newmatec, zameraná na nové materiály a technológie bude organizovaná každý druhý rok, pričom v roku 2016 bude ZAP SR organizovať 1. ročník konferencie zameranej na procesy a ľudské zdroje.

17.3.2015
autor: red.
 
 
 
Fotogaléria článku
Martin Goede
Ján Lešinský
Konferencia Newmatec 2015 uviedla nové technológie v automobilovom priemysle
Jerome Soutumier
František Simančík
Timo Prenzer
omladený Peugeot 208
Tibor Kvačkaj
Rastislav Chovanec, štátny tajomník ministerstva hospodárstva SR
Konferencia Newmatec 2015 uviedla nové technológie v automobilovom priemysle
Jaroslav Holeček
omladený Peugeot 208
 
 
Odporučte článok Vytlačiť článok Späť
 
 

Späť


 
Najnovšia inzercia

Predaj | ABS
17.11.2017

 
 

Predaj | ABS
17.11.2017

 
 

Predaj | GRIVORY
17.11.2017

 
 

Predaj | GRIVORY
17.11.2017

 
 

Predaj | PP GF 30
17.11.2017

 
 

Predaj | PBT
17.11.2017

 
 

Predaj | PPO
17.11.2017

 
 

Kúpa | PBT
17.11.2017

 
 
 
 
Výstavy
PLASTEC South

15.11.2017 | Plastikársky veľtrh - dodávatelia plastov, technológií, inovácií pre plastikársky priemysel.

PLASTICS and RUBBER INDONESIA

15.11.2017 | Výstava venovaná plastikárskemu a gumárenskému priemyslu.

DMP 2017

28.11.2017 | 19. Medzinárodný veľtrh pre formy, spracovanie kovov, plasty, balenie a gumu.

Plast Eurasia 2017

06.12.2017 | 27. medzinárodný plastikársky veľtrh v Istanbule

FESPA Eurasia 2017

07.12.2017 | FESPA je globálna udalosť pre sieťotlač, digitálnu tlač a textilnú tlač.

Arabiamold

11.12.2017 | Formy a nástroje.

PLASTIVISION ARABIA

11.12.2017 | Plastikársky veľtrh pre plasty, obaly a tlač.

Erbil 5P

14.12.2017 | Plastikársky veľtrh.