PlasticPortal.eu - denne aktualizovaný portál pre plasty a gumu

Aktuality
Konferencia NEWMATEC 2017 už za dva mesiace na Táloch

18.01.2017 | Zväz automobilového priemyslu Slovenskej republiky Vás pozýva na 3. ročník konferencie NEWMATEC.

Vstrekolisy Arburg s technikou vstrekovania do kubickej formy

17.01.2017 | Vstrekovacie stroje ALLROUNDER CUBE sú dokonale prispôsobené pre kubické formy. Ich servoelektrická kĺbová zatváracia jednotka umožňuje rýchle cykly pri zníženej spotrebe energie - ide o ideálny základ pre efektívnu veľkosériovú výrobu pri znížených kusových nákladoch.

Optimalizácia vstrekovacieho procesu - školenia A-OMEGA, s.r.o.

16.01.2017 | A-OMEGA, s.r.o. v spolupráci s MAPRO Slovakia, spol. s.r.o. vyhlasuje termíny školenia na modul Optimalizácia vstrekovacieho procesu (v rozsahu 24 hodín= 3 dni) zo vzdelávacieho programu „Nastavovanie vstrekolisov“ pre 1. polrok 2017.

Prepravné boxy nielen pre automotive vyrába firma Slavík - Technické plasty s.r.o.

13.01.2017 | Slavík - Technické plasty s.r.o. ako novinku ponúka polypropylénové boxy pre medzioperačnú prepravu výrobkov v elektricky vodivom prevedení podľa konkrétnych požiadaviek zákazníka.

Vienna Autoshow 2017 dnes otvorila brány

12.01.2017 | Dnes sa vo Viedni začala výstava automobilov Vienna Autoshow, ktorá potrvá do nedele 15.1.2017.

 
Plastikársky slovník
Portál ZÁKONY A NORMY
Portál ZÁKONY A NORMY
Aktuálne v legislatíve
Zdravotnícke pomôcky - Systémy manažérstva kvality

07.12.2016 | Norma pre Zdravotnícke pomôcky - Systémy manažérstva kvality - Požiadavky na splnenie predpisov, z decembra 2016.

Připravuje se novela zákona č. 477/2001 Sb. o obalech

29.11.2016 | Připravovaná novela zákona č. 477/2001 Sb. o obalech se týká se povinného zpoplatnění pouze lehkých plastových odnosných tašek s tloušťkou stěny do 50 ...

§ 58 zákona o odpadoch je zrušený! Povinnosti voči OZV zostávajú nezmenené!

16.11.2016 | Dňa 25.10.2016 parlament Slovenskej republiky zrušil sporný § 58 zákona o odpadoch, v zmysle ktorého, pôvodca odpadu z obalov pre ktoré nebol výrobcom ...

Harmonizované normy v říjnu 2016

11.11.2016 | V Úředním věstníku EU byly v říjnu 2016 zveřejněny následující názvy a odkazy harmonizovaných norem:

 
Newsletter
CAPTCHA Image
 
Úvod > Aktuálne články > Inovácie vo zváraní hydroizolačných fólií
Inovácie vo zváraní hydroizolačných fólií
 
 
Inovácie vo zváraní hydroizolačných fólií

Inovácie vo zváraní hydroizolačných fólií

V priebehu roku 2011 bol firmou Leister Process Technologies na trh uvedený inovovaný zvárací automat na strešné hydroizolačné fólie VARIMAT V2. Štandard v obore zvárania strešných fólií bol vylepšený a navyše pribudli aj ďalšie vlastnosti na základe požiadaviek od užívateľov.

V tomto článku nájdete porovnanie už nevyrábaného Varimatu V a jeho nástupcu VARIMATu V2 a v neposlednej rade aj reakcie dvoch českých  izolatérskych  firiem.

VARIMAT V2: Nový svařovací automat pro hydroizolační fólie    
VARIMAT V2: Nový zvárací automat na hydroizolačné fólie  


Rýchlosť

Pre zváranie plastov sú dôležité 3 základné parametre - teplota, prítlak a rýchlosť. Nový VARIMAT V2 zaznamenal také zmeny, ktoré umožňujú zvárať pri rýchlostiach až 12 m/min pri zachovaní rovnakej kvality zvaru. Inováciou prešlo teplovzdušné dúchadlo, ktoré ma bezúdržbový motor a výkon o 25% vyšší. Rovnako tak zváracia tryska bola upravená, jej design je teraz patentovaný. Kombinácia týchto 2 základných úprav umožnila navýšiť zváraciu rýchlosť, a to pri zachovaní rovnakých zváracích teplôt a prítlaku automatu na zvárací materiál.

VARIMAT V2: Inovovaná tryska pro větší rychlost  
VARIMAT V2: Inovovaná tryska pre väčšiu rýchlosť  


Ovládanie

Regulácia automatu a jeho základné nastavenia boli úplne zmenené. Tlacítka boli nahradené jedným multifunkčným tlačidlom e-Drive, riadkový displej nahradený väčším grafickým. Boli pridané funkcie pre zobrazenie priebehu nahrievania pred zváraním, automatické chladenie, užívateľsky nastaviteľné zváracie profily, režim šetriaci energiu a vypnutie, akustická upozornenia na chyby a poruchy, zobrazenie napätia v sieti.

VARIMAT V2: Jednoduchá obsluha díky osvědčenému ovládání e-drive  
VARIMAT V2: Jednoduchá obsluha vďaka osvedčenému e-drive    


Manipulácia a údržba

Manipulácia s automatom je pre užívateľa ľahšia, ovládače sú nastaviteľné ako do výšky, tak aj do smeru.Užívateľom žiadaný box je teraz súčasťou dodávky, zvárací automat je možné prenášať, ťahať v boxe na kolieskach, nechať vytiahnuť žeriavom apod. Pribudli aj maličkosti ako zakladací plech, kefa na čistenie trysky. Užívateľ je po hodinách zvárania automaticky vyzvaný k údržbe v servisnom stredisku, prácu ale nie je potrebné hneď prerušiť. U staršieho typu Varimatu sa približne po 800 h prevádzky opotrebujú uhlíky motoru dúchadla a nasleduje cesta do servisu, čo je vždy nepríjemné prekvapenie pred termínom zákazky.

VARIMAT V2: Dle doporučení výrobce je fólie při rychlosti cca 3 m/min svařována teplotou 450°C   
VARIMAT V2: Na strechu bol vyzdvihnutý v praktickom prepravnom boxe  


Poznatky z praxe - RPA Izolace s.r.o.

Jeden z nových automatov VARIMAT V2 vlastní i renomovaná spoločnosť RPA Izolace s.r.o. zo Zubrí u Valašského Mezirící, ktorá sa špecializuje na zemnú izoláciu. Jej majiteľ Radek Poruba bol ochotný sa podeliť o svoje postrehy a skúsenosti.

V závislosti na trende používaných materiálov, respektíve na znižování hrúbky používaných materiálov, je v prípade RPA izoláciách najbežnejšia hydroizolačná PVC fólia s hrúbkou 0,7 mm. Bežne používané automaty Leister Twinny či Astro je možné pri väčších zákazkách s pevným podkladom a tenkou izolačnou fóliou úspešne nahradiť práve VARIMATom V2. Zváracia rýchlosť je vyššia ako u Leister Twinny, skúšobný kanálik u tenkých materiálov nebýva investormi vyžadovaný, výsledný zvar je výborný.

S ďalšími väčšími zákazkami bolo potrebné nielen zariadiť ďalší zvárací automat, ale aj navýšiť rýchlosť zvárania. VARIMAT V2 tento predpoklad splnil nad očakávania, i pri rýchlosti 10 m/min je výsledkom kvalitný zvar. Bežne je projekt o 2000 m2 záležitosťou 1 dňa vrátane prípravy, projekt o 8000 m2 4 ľuďom a s 1 automatom zaberie 2 dni. Pán Poruba zmieňuje aj spoľahlivosť automatu. Zvolil si variantu na 380 V, a to z dôvodu známeho problému s kolísáním napätí na stavbách u klasických 220 V. Výpadky, nezvarené miesta a s tým spojené opravy, to je všetko minulosťou. Jeho zamestnanci prijali nový automat veľmi jednoducho - vlastne neznamenal žiadne problémy so základným ovládaním. Nastavenie teploty, rýchlosti i množstva vzduchu je veľmi intuitívne, tieto hodnoty navyše nie je problém okamžite meniť behom zvárania. „O nový VARIMAT V2 sa div nebijú, jednoznacne mu dávajú prednosť," uzatvára Radek Poruba.

VARIMAT V2: Dle doporučení výrobce je fólie při rychlosti cca 3 m/min svařována teplotou 450°C  
VARIMAT V2: Podľa doporučení výrobcu je fólia pri rýchlosti cca 3 m/min zváraná teplotou 450°C Poznatky z praxi - GOS cz s.r.o  


Poznatky z praxi - GOS cz s.r.o

Aj napriek nepriazni počasia, ktorá súvisí s koncom roka, je realizácia strešných plášťov bežná. Často ju sprevádzajú nízke teploty, niekde aj snehové prikrývky. Firma GOS cz s.r.o. z Trutnova na konci roka realizovala plochou stechu cca 5000 m2, materiál Sika Sarnafil. Po dlhom čakaní na prípravu podkladu z trapézových plechov prišiel sneh a nižšie teploty, spolu s požiadavkou na čo najbližšie odovzdanie. V minulosti si firma od distribútora požičiavala zvárací automat Varimat V (tj. Osvedčený predchodca Varimatu V2), s väčšou zákazkou bola schválená investícia do kúpy vlastného prístroja. Skúsenosť t s novým VARIMATEM V2 bola jednou z mála pozitivnych aspektov, ktoré realizáciu projektu v tomto nepriaznivom období sprevádzali.
Nepriazeň počasia znamená vyššie nároky na zváraciu teplotu a nutnosť zníženia rýchlosti. Podľa doporučení výrobcu je fólia pri rýchlosti cca 3 m/min zváraná teplotou 450 stupňov Celsia. Stabilita zváracieho automatu s ohľadom na teplotu a rýchlosť na staveniskách zvárača netrápi. Prvý krát nový VARIMAT V2 zaznamenal zmeny v teplovzdušnom dúchadle (väčšie množstvo vzduchu), ďalej napomáha zdokonalený design trysky. Nová riadiaca elektronika je schopna ustáť i väčšie výkyvy napätia, ktoré sú na staveniskách nevítaným, ale pretrvávajúcim standardom. Nezvarené miesta a s nimi spojené opravy sú teda minulosťou.

Viac info o tomto prístroji nájdete na:http://www.weldplast.cz/varimat-v2-horkovzdusny-svarovaci- automat-leister/

Marek Záda, Distribuce pro ČR a SK: WELDPLAST CR/SK s.r.o. Radek Poruba, RPA Izolace, s.r.o. Bohumil Baumrt, GOS cz s.r.o.

16.5.2012
autor: Marek Záda
 
 
 
 
 
Odporučte článok Vytlačiť článok Späť
 
 

Späť


 
Najnovšia inzercia

Predaj | Lisy na odpad
18.01.2017

 
 
 
 
 
 
 

Predaj | EPS(GPPS) regranulat
17.01.2017

 
 
 

Predaj | LDPE translucent
17.01.2017

 
 
 
Výstavy
EcoWASTE

16.01.2017 | EcoWASTE je nová medzinárodná platforma, ktorá združuje popredných miestnych i medzinárodných profesionálov zo sektora odpadov pre recykláciu na Strednom Východe.

Automotive Lightweight Technology Expo

18.01.2017 | Japonská výstava sa špecializuje na automobilový priemysel odľahčených technológií. To najlepšie miesto pre stretnutie s Automotive Engineers z celého sveta.

India Rubber Expo 2017

19.01.2017 | 9. ročník medzinárodnej gumárenskej výstavy.

Swiss Plastics 2017

24.01.2017 | Plastikársky veľtrh.

Interplastica 2017

24.01.2017 | Veľtrh pre plastikárske technológie.

GASTROPACK

26.01.2017 | Výstava obalových materiálov a baliacej techniky.

DANUBIUS GASTRO

26.01.2017 | Medzinárodný veľtrh gastronómie.

EXPOSHOP

26.01.2017 | Výstava strojov a technológií pre obchody.