PlasticPortal.eu - denne aktualizovaný portál pre plasty a gumu

Aktuality
Zákazková výroba tesnení na mieru - novinka spoločnosti TOMIRTECH, s.r.o.

24.04.2017 | Počítačom riadený rezací stroj Atom FlashCut predstavuje tú najmodernejšiu a najpresnejšiu technológiu vo výrobe plochých tesnení.

Predaj vstrekolisov v ČR a SR stále rastie

20.04.2017 | V týchto dňoch ukončil PlasticPortal.eu® prieskum predaja vstrekolisov na území Českej a Slovenskej republiky za rok 2016. Do prieskumu bolo tento rok oslovených 24 významných dodávateľov vstrekolisov so žiadosťou o poskytnutie údajov o predajoch. Zastúpenia dvoch oslovených značiek vstrekolisov svoje údaje neposkytli.

Viete ako prebieha proces radiačného sieťovania v spoločnosti BGS?

18.04.2017 | Táto metóda výrazne zlepšuje vlastnosti plastov. Pozrite si nové video o radiačnom sieťovaní firmy BGS Beta-Gamma-Service GmbH & Co. KG.

V Slovnafte sa v apríli začnú generálne revízie časti rafinérskej výroby

12.04.2017 | Spoločnosť SLOVNAFT, a.s., odstaví po Veľkej noci časť svojich výrobných zariadení. Dôvodom sú pravidelné generálne revízie, ktoré majú zabezpečiť ďalší bezproblémový chod technológií. Odstavených bude postupne 16 výrobných jednotiek. Ich opätovný nábeh na plnú produkciu je naplánovaný na polovicu júna 2017.

EXIM - TECH s.r.o. predstavuje Multisignálny panelový merač

10.04.2017 | Vďaka multisignálnemu panelovému meraču budete mať výrobné procesy pod spoľahlivou kontrolou a všetky dôležité funkcie v jednom zariadení.

 
Plastikársky slovník
Portál ZÁKONY A NORMY
Portál ZÁKONY A NORMY
Aktuálne v legislatíve
Verejná konzultácia o pravidlách zodpovednosti výrobcu za škodu spôsobenú chybou výrobku

10.04.2017 | Európska Komisia začala na svojich webových stránkach verejnú konzultáciu o pravidlách zodpovednosti výrobcu za škodu spôsobenú chybou výrobku.

Zdravotnícke pomôcky - Systémy manažérstva kvality

07.12.2016 | Norma pre Zdravotnícke pomôcky - Systémy manažérstva kvality - Požiadavky na splnenie predpisov, z decembra 2016.

Připravuje se novela zákona č. 477/2001 Sb. o obalech

29.11.2016 | Připravovaná novela zákona č. 477/2001 Sb. o obalech se týká se povinného zpoplatnění pouze lehkých plastových odnosných tašek s tloušťkou stěny do 50 ...

§ 58 zákona o odpadoch je zrušený! Povinnosti voči OZV zostávajú nezmenené!

16.11.2016 | Dňa 25.10.2016 parlament Slovenskej republiky zrušil sporný § 58 zákona o odpadoch, v zmysle ktorého, pôvodca odpadu z obalov pre ktoré nebol výrobcom ...

Harmonizované normy v říjnu 2016

11.11.2016 | V Úředním věstníku EU byly v říjnu 2016 zveřejněny následující názvy a odkazy harmonizovaných norem:

 
Newsletter
CAPTCHA Image
 
Úvod > Aktuálne články > Efektívne a bezpečné zváranie bituménových pásov
Efektívne a bezpečné zváranie bituménových pásov
 
 
Efektívne a bezpečné zváranie bituménových pásov

Efektívne a bezpečné zváranie bituménových pásov

Tam, kde sa na zváranie bitúmenových pásov na plochých strechách bežne využívajú nebezpečné horáky na propán-bután, ponúka švajčiarska firma Leister Technologies AG alternatívu v podobe teplovzdušného zváracieho automatu BITUMAT B2.

bitumat-horkovzdusny-svarovaci-automat-leister.jpg  
   Bitumat B2 – Teplovzdušný zvárací automat  

 

Kvalita zvaru je vždy závislá na troch základných veličinách. Prvá z nich je teplota. Pre každý materiál je nutné použiť takú teplotu, pri ktorej požadované miesto dostatočne plastifikuje, čo umožní spojenie zváraných častí, ale nie príliš vysokú teplotu, pôsobením ktorej sa materiál začne rozkladať a rapídne sa tak znižuje jeho trvanlivosť a izolačné vlastnosti. Použitím plameňa, ktorého teplota sa pohybuje až okolo 1500 stupňov, je náročné prehriať materiál tak, aby sme mali rovnomerne natavený povrch a nedochádzalo k prepaľovaniu materiálu.

Ďalšou veličinou je tlak. Podľa toho, akým tlakom pôsobíme na zváranú plochu, dochádza k spojeniu zváraných častí. Cieľom je pôsobiť na miesto zvaru rovnomerne, celoplošne a konštantným tlakom. V prípade ručného zvárania plameňom je plocha buď manuálne valcovaná alebo zašľapávaná, čo naozaj nezaručuje rovnaký výsledok v celej šírke zvaru.

Poslednou veličinou je rýchlosť. To je čas, počas ktorého pôsobíme danou teplotou a tlakom na miesto zvaru. Pokiaľ nemáme kontrolovanú teplotu ani tlak, je celá operácia omnoho náročnejšia a aj dlhšie trvá. Pre vytvorenie perfektného zvaru potrebujeme plynulo pôsobiť presnou teplotou a tlakom na zvárané miesto. Tu sa dostávajú ku slovu automatizované prístroje, ktoré vďaka svojej presnosti nahradia, zjednodušia a zefektívnia prácu na strechách.

 

BITUMAT B2

 

Pri zváraní moderných bitúmenových pásov je nutné prevariť minimálne 80mm preplátovania, čo kladie nemalé nároky na veľkosť trysky. Preto firma Leister vyvinula prístroj Bitumat B2, určený výhradne pre prácu s modifikovanými asfaltovými pásmi (SBS, APP). Bezplamenné zváranie týchto pásov pomocou zváracieho prístroja Bitumat B2 vyhovuje všetkým bezpečnostným, funkčným a estetickým požiadavkám. Vďaka plynule nastaviteľnej teplote a rýchlosti pri zváraní dosiahneme ideálny zvar za akýchkoľvek podmienok. Prístroj je vybavený tryskou a prítlačným kolesom v šírke 80/100mm, vďaka ktorým získame rovnomerný a esteticky perfektný zvar. Samotné prítlačné koleso automatu je vyvinuté tak, aby ho bolo možné vymeniť na streche za druhé koleso, ktoré zároveň slúži ako prídavné závažie v prednej časti prístroja. Bitumat B2 je vybavený aj otočným vodiacim držadlom, ktoré umožňuje manipuláciu po smere zvaru a aj opačne.

Celé zariadenie je vyrábané vo Švajčiarsku, a to len z originálnych komponentov firmy Leister. Vďaka dlhoročnej skúsenosti firmy Leister v oblasti zvárania izolácií a jej dlhodobej spolupráce s poprednými výrobcami izolačných materiálov, je možné Bitumat B2 nazvať ideálnym prostriedkom pre prácu na plochých strechách.

 

VÝHODY OPROTI ZVÁRANIU PLAMEŇOM

Aké sú teda výhody zvárania izolačných pásov pomocou zváracieho automatu v porovnaní s ručným zváraním?

V prvom rade sa jedná o kvalitu zvaru. Použitím automatu dosiahneme rovnakú kvalitu zvaru po celú dobu zvárania. Ďalšou veľkou výhodou je vysoká rýchlosť zvárania, čím ušetríme čas strávený na zákazke.

V prípade zvárania plochy, ktorá je na exponovanom mieste, oceníte perfektný vzhľad zvaru bez preliačení a veľkých prietokov. Zásadnou prednosťou však je bezpečnosť práce. Vďaka eliminácií otvoreného plameňa je možné zvárať bitúmenové izolácie v miestach s vysokými požiadavkami na bezpečnosť.

 

Kvalita zvaru v porovnaní so zvarom vytvoreným zváraním plameňom:

bitumat-svar-plamen bitumat-b2-svar
   Plameň BITUMAT B2

 

Z PRAXE ČESKEJ FIRMY

Vo firme Izolplast Zlín s r.o. s Bitumatom od Leister zavarili už cca 8000m2. Pre jeho zakúpenie sa rozhodli na základe zákazky, pri riešení ktorej nebolo možné použiť plameň a pokladal sa jednovrstvový bitúmenový pás. Majiteľ spoločnosti, pán Lubomil Daněček bol ochotný sa podeliť o svoje poznatky a skúsenosti. S Bitumatom zvládnu rýchlejšie zavariť zákazku, zvar je konštantne zavarený po celej dĺžke aj šírke a zároveň je aj zvarová húsenica vytlačovaná rovnomerne. Práca s Bitumatom je presnejšia, človek nemusí pracovať ani s horákom ani valcom. Ušetrí sa tak jeden ľudský faktor a výdaje za plyn. Navyše výrobca bitúmenových pásov je schopný dodať pás s obojstranným povrchom určeným pre zváranie teplovzdušným automatom. „Sú zákazky, kde je z bezpečnostných dôvodov zakázaná manipulácia s otvoreným ohňom a zároveň investor požaduje jednovrstvové bitúmenové pásy – potom je Bitumat ideálnym nástrojom,“ uzatvára Lubomil Daněček.

Bitumat-stresni-hydroizolace-leister.jpg  
   Bitumat B2 – Bezpečné a rýchle zváranie bitúmenových pásov   

***

bitumat-ploche-strechy-leister.jpg  
   Bitumat B2 – Jednoduchá manipulácia a čistá práca
 

 ***

tryska-na-bitumen.jpg  
   Triac AT ručný prístroj s tryskou optimalizovanou na bitumeny — Ideálny pre zváranie okrajov a detailov
 

 

21.11.2012
autor: Marek Záda, Weldplast ČR s.r.o. Lubomil Daněček, Izolplast Zlín spol. s r.o.
 
 
 
 
 
Odporučte článok Vytlačiť článok Späť
 
 

Späť


 
Najnovšia inzercia
 

Predaj | PPA Amodel GF 33%
21.04.2017

 
 

Kúpa | Drť PP GF30%
20.04.2017

 
 
 

Kúpa | PP film
20.04.2017

 
 

Kúpa | Regranulát HIPS natur
19.04.2017

 
 

Kúpa | Regranulát PMMA natur
19.04.2017

 
 
 

Kúpa | Regranulát GPPS natur
19.04.2017

 
 
 
Výstavy
HANNOVER MESSE

24.04.2017 | R&D, priemyselná automatizácia a IT, priemyselné dodávky, výrobné inžinierstvo a služby, energia a technológie pre životné prostredie.

AUTOSALÓN Bratislava 2017

25.04.2017 | Bratislavský Autosalón je najdôležitejšou automobilovou udalosťou roka na Slovensku.

INNOFORM

25.04.2017 | Medzinárodný kooperatívny veľtrh pre nástroje a spracovateľský priemysel.

Vietnam Manufacturing Expo 2017

26.04.2017 | Popredná výstava o obrábacích strojov pre formy a vstrekovacie technológie pre plasty.

PLASTEC New England

03.05.2017 | Plastikársky veľtrh.

DESIGN and MANUFACTURING NEW ENGLAND

03.05.2017 | Medzinárodná plastikárska výstava.

interpack 2017

04.05.2017 | Medzinárodný veľtrh pre obalovú techniku sa koná v Düsseldorfe.

FOR INDUSTRY

09.05.2017 | 16. Medzinárodný veľtrh strojárenských technológií.