PlasticPortal.eu - denne aktualizovaný portál pre plasty a gumu

Aktuality
Zoznámte sa s novou dutinovou doskou SIMONA® s krížovým rebrovaním

24.07.2017 | Výskum a vývoj spoločnosti SIMONA® aj ďalej zlepšuje efektivitu využitia materiálov a stabilitu dutinových dosiek. Výsledkom nových technických zmien je dutinová doska s krížovým rebrovaním s celkovou tenšou hrúbkou steny.

Všetko najlepšie, Fakuma!

20.07.2017 | Fakuma, medzinárodný veľtrh pre spracovateľov plastov, oslavuje v tomto roku svoje 25. výročie.

Ochranné relé pre optimálny výkon bez kompromisov

18.07.2017 | Potrebujete sa vyvarovať škodám spôsobenými poruchami v elektrickej rozvodnej sieti a tak si zabezpečiť, aby stroje robilo to, na čo sú určené?

Možnosti získania grantu v Slovenskej republike

14.07.2017 | Prehľad noviniek - júl 2017.

Novinka: Dosky s aretačnou drážkou od STRACK

12.07.2017 | Teraz môžeme kombinovať: Nové doštičky STRACK s drážkou ako protikus odpružených aretáciou šíber.

 
Plastikársky slovník
Portál ZÁKONY A NORMY
Portál ZÁKONY A NORMY
Aktuálne v legislatíve
Obsah PAH v predmetoch a v hračkách

03.07.2017 | Na webovej stránke ECHA je nová výzva na predkladanie pripomienok a dôkazov týkajúce sa obsahu PAH uvedeného v položke 50 prílohy XVII nariadenia REAC ...

Nová vydaná změna nařízení č. 10/2011 (nařízení PIM) o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami

31.05.2017 | Nařízení Komise č. (EU)2017/752 mění a opravuje nařízení PIM o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami:

Verejná konzultácia o pravidlách zodpovednosti výrobcu za škodu spôsobenú chybou výrobku

10.04.2017 | Európska Komisia začala na svojich webových stránkach verejnú konzultáciu o pravidlách zodpovednosti výrobcu za škodu spôsobenú chybou výrobku.

Zdravotnícke pomôcky - Systémy manažérstva kvality

07.12.2016 | Norma pre Zdravotnícke pomôcky - Systémy manažérstva kvality - Požiadavky na splnenie predpisov, z decembra 2016.

Připravuje se novela zákona č. 477/2001 Sb. o obalech

29.11.2016 | Připravovaná novela zákona č. 477/2001 Sb. o obalech se týká se povinného zpoplatnění pouze lehkých plastových odnosných tašek s tloušťkou stěny do 50 ...

 
Newsletter
CAPTCHA Image
 
Úvod > Aktuálne články > Efektívne a bezpečné zváranie bituménových pásov
Efektívne a bezpečné zváranie bituménových pásov
 
 
Efektívne a bezpečné zváranie bituménových pásov

Efektívne a bezpečné zváranie bituménových pásov

Tam, kde sa na zváranie bitúmenových pásov na plochých strechách bežne využívajú nebezpečné horáky na propán-bután, ponúka švajčiarska firma Leister Technologies AG alternatívu v podobe teplovzdušného zváracieho automatu BITUMAT B2.

bitumat-horkovzdusny-svarovaci-automat-leister.jpg  
   Bitumat B2 – Teplovzdušný zvárací automat  

 

Kvalita zvaru je vždy závislá na troch základných veličinách. Prvá z nich je teplota. Pre každý materiál je nutné použiť takú teplotu, pri ktorej požadované miesto dostatočne plastifikuje, čo umožní spojenie zváraných častí, ale nie príliš vysokú teplotu, pôsobením ktorej sa materiál začne rozkladať a rapídne sa tak znižuje jeho trvanlivosť a izolačné vlastnosti. Použitím plameňa, ktorého teplota sa pohybuje až okolo 1500 stupňov, je náročné prehriať materiál tak, aby sme mali rovnomerne natavený povrch a nedochádzalo k prepaľovaniu materiálu.

Ďalšou veličinou je tlak. Podľa toho, akým tlakom pôsobíme na zváranú plochu, dochádza k spojeniu zváraných častí. Cieľom je pôsobiť na miesto zvaru rovnomerne, celoplošne a konštantným tlakom. V prípade ručného zvárania plameňom je plocha buď manuálne valcovaná alebo zašľapávaná, čo naozaj nezaručuje rovnaký výsledok v celej šírke zvaru.

Poslednou veličinou je rýchlosť. To je čas, počas ktorého pôsobíme danou teplotou a tlakom na miesto zvaru. Pokiaľ nemáme kontrolovanú teplotu ani tlak, je celá operácia omnoho náročnejšia a aj dlhšie trvá. Pre vytvorenie perfektného zvaru potrebujeme plynulo pôsobiť presnou teplotou a tlakom na zvárané miesto. Tu sa dostávajú ku slovu automatizované prístroje, ktoré vďaka svojej presnosti nahradia, zjednodušia a zefektívnia prácu na strechách.

 

BITUMAT B2

 

Pri zváraní moderných bitúmenových pásov je nutné prevariť minimálne 80mm preplátovania, čo kladie nemalé nároky na veľkosť trysky. Preto firma Leister vyvinula prístroj Bitumat B2, určený výhradne pre prácu s modifikovanými asfaltovými pásmi (SBS, APP). Bezplamenné zváranie týchto pásov pomocou zváracieho prístroja Bitumat B2 vyhovuje všetkým bezpečnostným, funkčným a estetickým požiadavkám. Vďaka plynule nastaviteľnej teplote a rýchlosti pri zváraní dosiahneme ideálny zvar za akýchkoľvek podmienok. Prístroj je vybavený tryskou a prítlačným kolesom v šírke 80/100mm, vďaka ktorým získame rovnomerný a esteticky perfektný zvar. Samotné prítlačné koleso automatu je vyvinuté tak, aby ho bolo možné vymeniť na streche za druhé koleso, ktoré zároveň slúži ako prídavné závažie v prednej časti prístroja. Bitumat B2 je vybavený aj otočným vodiacim držadlom, ktoré umožňuje manipuláciu po smere zvaru a aj opačne.

Celé zariadenie je vyrábané vo Švajčiarsku, a to len z originálnych komponentov firmy Leister. Vďaka dlhoročnej skúsenosti firmy Leister v oblasti zvárania izolácií a jej dlhodobej spolupráce s poprednými výrobcami izolačných materiálov, je možné Bitumat B2 nazvať ideálnym prostriedkom pre prácu na plochých strechách.

 

VÝHODY OPROTI ZVÁRANIU PLAMEŇOM

Aké sú teda výhody zvárania izolačných pásov pomocou zváracieho automatu v porovnaní s ručným zváraním?

V prvom rade sa jedná o kvalitu zvaru. Použitím automatu dosiahneme rovnakú kvalitu zvaru po celú dobu zvárania. Ďalšou veľkou výhodou je vysoká rýchlosť zvárania, čím ušetríme čas strávený na zákazke.

V prípade zvárania plochy, ktorá je na exponovanom mieste, oceníte perfektný vzhľad zvaru bez preliačení a veľkých prietokov. Zásadnou prednosťou však je bezpečnosť práce. Vďaka eliminácií otvoreného plameňa je možné zvárať bitúmenové izolácie v miestach s vysokými požiadavkami na bezpečnosť.

 

Kvalita zvaru v porovnaní so zvarom vytvoreným zváraním plameňom:

bitumat-svar-plamen bitumat-b2-svar
   Plameň BITUMAT B2

 

Z PRAXE ČESKEJ FIRMY

Vo firme Izolplast Zlín s r.o. s Bitumatom od Leister zavarili už cca 8000m2. Pre jeho zakúpenie sa rozhodli na základe zákazky, pri riešení ktorej nebolo možné použiť plameň a pokladal sa jednovrstvový bitúmenový pás. Majiteľ spoločnosti, pán Lubomil Daněček bol ochotný sa podeliť o svoje poznatky a skúsenosti. S Bitumatom zvládnu rýchlejšie zavariť zákazku, zvar je konštantne zavarený po celej dĺžke aj šírke a zároveň je aj zvarová húsenica vytlačovaná rovnomerne. Práca s Bitumatom je presnejšia, človek nemusí pracovať ani s horákom ani valcom. Ušetrí sa tak jeden ľudský faktor a výdaje za plyn. Navyše výrobca bitúmenových pásov je schopný dodať pás s obojstranným povrchom určeným pre zváranie teplovzdušným automatom. „Sú zákazky, kde je z bezpečnostných dôvodov zakázaná manipulácia s otvoreným ohňom a zároveň investor požaduje jednovrstvové bitúmenové pásy – potom je Bitumat ideálnym nástrojom,“ uzatvára Lubomil Daněček.

Bitumat-stresni-hydroizolace-leister.jpg  
   Bitumat B2 – Bezpečné a rýchle zváranie bitúmenových pásov   

***

bitumat-ploche-strechy-leister.jpg  
   Bitumat B2 – Jednoduchá manipulácia a čistá práca
 

 ***

tryska-na-bitumen.jpg  
   Triac AT ručný prístroj s tryskou optimalizovanou na bitumeny — Ideálny pre zváranie okrajov a detailov
 

 

21.11.2012
autor: Marek Záda, Weldplast ČR s.r.o. Lubomil Daněček, Izolplast Zlín spol. s r.o.
 
 
 
 
 
Odporučte článok Vytlačiť článok Späť
 
 

Späť


 
Najnovšia inzercia
 
 

Predaj | Bubnový magnet
20.07.2017

 
 

Predaj | Dopravníkový pás
20.07.2017

 
 

Kúpa | Drť HIPS s V2
20.07.2017

 
 
 
 
 

Predaj | HDPE a PP
19.07.2017

 
 
 
Výstavy
MALAYSIA-PLAS 2017

27.07.2017 | Formy a lisy pre spracovanie plastov.

SRI LANKA PLAST

03.08.2017 | Medzinárodná plastikárska výstava.

Plastic, Printing & Packaging, Tanzania - PPPEXPO 2017

22.08.2017 | 20. Medzinárodný veľtrh plastov, značenia, balenia.

China Composites Expo 2017

06.09.2017 | Medzinárodný veľtrh a fórum pre technológie kompozitov a aplikácií.

Drinktec 2017

11.09.2017 | Medzinárodný veľtrh nápojov a technológií

VietnamPlas

13.09.2017 | Veľtrh pre plasty a gumu.

EMO Hannover 2017

18.09.2017 | Popredný svetový veľtrh obrábania kovov.

HYBRID Expo 2017

19.09.2017 | Veľtrh pre vývoj a výrobu hybridných súčiastok a ich aplikačné sektory sa koná každé 2 roky.