PlasticPortal.eu - denne aktualizovaný portál pre plasty a gumu

Aktuality
Hľadáte partnera, ktorý Vaše zadania, projekty či problémy v oblasti priemyselnej automatizácie vyrieši „na kľúč“?

28.04.2017 | Oslovte nás. Účelom Well automation s.r.o. je pomáhať ľuďom, aby stroje a automatizované výrobné linky vyrábali lepšie, bez strát, s vyššou efektivitou a spoľahlivo.

Fatra a.s. ponúka regranuláciu plastových odpadov (PP, PE, PP/PE, EVAC)

26.04.2017 | Spoločnosť Fatra, a.s. - tradičný spracovateľ plastov v Českej republike, rozšírila výrobné možnosti o úpravy interného a externého plastového odpadu na regranulačnej linke.

Mercedes na Autosalóne Bratislava 2017 s európskou výstavnou premiérou

25.04.2017 | Bratislavský Autosalón bude tento rok skutočne výnimočný. Okrem dvoch stredoeurópskych premiér (Mazda CX-5 a Mazda MX-5 RF) ho obohatí aj jedna európska výstavná premiéra, dlho očakávaný model Mercedes Benz triedy S.

Zákazková výroba tesnení na mieru - novinka spoločnosti TOMIRTECH, s.r.o.

24.04.2017 | Počítačom riadený rezací stroj Atom FlashCut predstavuje tú najmodernejšiu a najpresnejšiu technológiu vo výrobe plochých tesnení.

Predaj vstrekolisov v ČR a SR stále rastie

20.04.2017 | V týchto dňoch ukončil PlasticPortal.eu® prieskum predaja vstrekolisov na území Českej a Slovenskej republiky za rok 2016. Do prieskumu bolo tento rok oslovených 24 významných dodávateľov vstrekolisov so žiadosťou o poskytnutie údajov o predajoch. Zastúpenia dvoch oslovených značiek vstrekolisov svoje údaje neposkytli.

 
Plastikársky slovník
Portál ZÁKONY A NORMY
Portál ZÁKONY A NORMY
Aktuálne v legislatíve
Verejná konzultácia o pravidlách zodpovednosti výrobcu za škodu spôsobenú chybou výrobku

10.04.2017 | Európska Komisia začala na svojich webových stránkach verejnú konzultáciu o pravidlách zodpovednosti výrobcu za škodu spôsobenú chybou výrobku.

Zdravotnícke pomôcky - Systémy manažérstva kvality

07.12.2016 | Norma pre Zdravotnícke pomôcky - Systémy manažérstva kvality - Požiadavky na splnenie predpisov, z decembra 2016.

Připravuje se novela zákona č. 477/2001 Sb. o obalech

29.11.2016 | Připravovaná novela zákona č. 477/2001 Sb. o obalech se týká se povinného zpoplatnění pouze lehkých plastových odnosných tašek s tloušťkou stěny do 50 ...

§ 58 zákona o odpadoch je zrušený! Povinnosti voči OZV zostávajú nezmenené!

16.11.2016 | Dňa 25.10.2016 parlament Slovenskej republiky zrušil sporný § 58 zákona o odpadoch, v zmysle ktorého, pôvodca odpadu z obalov pre ktoré nebol výrobcom ...

Harmonizované normy v říjnu 2016

11.11.2016 | V Úředním věstníku EU byly v říjnu 2016 zveřejněny následující názvy a odkazy harmonizovaných norem:

 
Newsletter
CAPTCHA Image
 
Úvod > Aktuálne články > Bez termoplastov a kaučukov by neboli elektromobily
Bez termoplastov a kaučukov by neboli elektromobily
 
 
Bez termoplastov a kaučukov by neboli elektromobily

Bez termoplastov a kaučukov by neboli elektromobily

Elektrické a hybridné vozidlá by nikdy nevybehli na cesty bez prispenia alternatívnych materiálov ako sú kaučuky a termoplasty. Tie totiž na rozhodujúcich miestach prispievajú k mnohonásobne vyššej účinnosti energie a zároveň šetria životné prostredie. Príkladom sú ľahké štruktúrované súčiastky na báze spojovacej technológie plast-kov s polyamidom 6 a vysoko výkonné pneumatiky s redukovaným valivým odporom na báze inovačných kaučukov.

Trend v automobilovom priemysle s hybridným či elektronickým pohonom kladie prísnejšie, resp. nové požiadavky na termoplasty a kaučuky. Žiadané sú vysokovýkonné materiály s excelentnými mechanickými vlastnosťami, no zároveň potrebujú automobilky nové materiály s vysokou odolnosťou voči ozónu, špeciálnymi elektrickými vlastnosťami,  a vysokou ohňovzdornosťou. Automobilky na trhu elektromobilov a hybridných áut budú preto v čoraz väčšej miere pracovať s high-tech termoplastmi ako sú Premium-Polyamide Durethan a PBTs Pocan a  širokou paletou vysokovýkonných kaučukov ako sú Therban, Levapren či butylkaučuk od firmy LANXESS, ktorá sa špecializuje na oblasť špeciálnej chémie.

L1  
Aj v autách súčasnosti sú žiadané high-tech syntetické kaučuky,
napríklad v hadiciach.
(Zdroj obrázku: LANXESS)
 

Ľahké nosiče batérií v hybridnej technike
LANXESS očakáva, že potenciál ľahkých konštrukcií jeho high-tech termoplastov s minimálnou hrúbkou sa bude ešte viac využívať, aby sa hmotnosť vozidla citeľne zredukovala. Pretože čím ľahšia bude karoséria a interiér, tým sa zväčší akčný rádius vozidiel. Príkladom možného budúceho použitia s vysokým potenciálom úspory hmotnosti sú nosiče batérií. Tie musia byť ľahké a zároveň dokázať pri náraze absorbovať obrovské množstvo energie. Tieto úlohy veľmi dobre spĺňa spojovacia technológia plast-kov na báze polyamidu 6 a oceľového plechu alebo hliníku, vyvinutá spoločnosťou LANXESS. Odľahčená konštrukcia označovaná aj ako hybridná technológia, ktorá oproti súčasnému oceľovému plechu prináša 20 až 30% úsporu na hmotnosti. Navyše je výroba hybridnej techniky často ekonomickejšia.

L2  
Hybridná technika sa etablovala v sériovej výrobe štruktúrovaných súčastí pre automobil. Príkladom použitia sú hybridné konzoly pedálov.
(Zdroj obrázku: LANXESS)
 

Kryt batérie, káblové plášte a konektory chrániace proti ohňu
Polyamid a PBT sú rovnako atraktívne aj pri nenosných komponentov batérie ako napríklad kryt batérie a časť skrinky výkonovej elektroniky. Takéto súčasti musia byť väčšinou elektromagneticky odizolované a sú dosiaľ väčšinou z oceľového plechu. Tieto látky sa dajú nahradiť vysoko zosilnenými a preto veľmi pevnými polyamidmi a PBT. Dva príklady takýchto materiálov sú Durenthan BKV 60 EF alebo Pocan TZ391, ktoré sú plnené zo 60, resp. 45 percent sklenými vláknami. Navyše sú ekonomicky výhodne spracovateľné.
Kvôli vysokým napätiam a silným prúdom v oblasti batérie a pohonu elektromobilov je zase možné očakávať väčšie uplatnenie umelých hmôt chrániacich proti ohňu. Z toho profitujú tak termoplasty, ako aj kaučuky. Najvhodnejším materiálom je etylen-vinylacetát-kopolymér (EVM), ktorý vedie LANXESS v portfóliu syntetických kaučukov pod názvom Levapren. EVM-kaučuk je bez halogénov a môže na základe svojej nepatrnej viskozity a dobrej znášanlivosti s protikladnými náplňami prijímať veľké množstvo anorganických ochranných látok proti ohňu, napr. hydroxid uhlíka. Ak takýto materiál horí, vznikajú len spaliny nepatrnej hustoty. Preto je kaučuk v elektromobiloch ideálnym kandidátom pre káblové plášte.

Využitie  high-tech pneumatík
Pneumatiky prenášajú energiu pohonu na vozovku a sú preto v značnej miere zodpovedné za to, ako môžu elektromobily ísť s nabitou batériou. V mestskej doprave ide okolo 30% spotreby pohonných hmôt na konto pneumatík. Na diaľnici je to asi pätina. Experti z LANXESS vychádzajú z toho, že samotný valivý odpor sa dá znížiť použitím aktuálne dostupných vysokovýkonných vulkanizovaných pneumatík približne o 10%. Tento podiel by sa mohol v budúcnosti ešte výrazne zvýšiť, vďaka novým neodymium-polybutadienovým kaučukom (Nd-BR) s úzkym molekulárnym rozdelením zaťaženia a vďaka novým roztokom styren-butadienovým kaučukom (SSBR). Menované typy Nd-BR charakterizuje obzvlášť nízka teplota vitrifikácie, tým sú pri mínusových teplotách flexibilnejšie, pri nízkych teplotách vykazujú nepatrný valivý odpor a šetria pohonné látky.
Zmieňované SSBR, ktoré sa v súčasnosti testujú, vďačia svojmu efektu úspory energie úplne inej vlastnosti: tvrdé čiastočky náplne, ktoré prepožičiavajú pneumatikovej gume jej stabilitu, sa môžu ešte lepšie než dosiaľ vložiť do gumovej matrice. Tým nové kaučuky SSBR, zjednodušene povedané, znižujú trenie týchto častíc medzi sebou, čo minimalizuje zbytočné straty energie. Prvé laboratórne a praktické testy ukázali okrem iného aj to, že pneumatiky zo spomenutých kaučukových materiálov by nedisponovali len nižšími hodnotami valivého odporu, ale aj vynikajúcou priľnavosťou k vozovke a zároveň ponúkajú dobré hodnoty oteru. Doteraz sa považovalo za obtiažne optimalizovať všetky tri vlastnosti jednej pneumatiky.

L3  
Moderné pneumatikové kaučuky nepomáhajú ušetriť len pohonné hmoty, ale prispievajú aj k udržaniu krátkej brzdnej dráhy. Optimalizovať obe vlastnosti súčasne sa považovalo dlhú dobu za obtiažne.
(Zdroj obrázku: LANXESS)
 
 

22.8.2011
autor: archív Lanxess
 
 
 
 
 
Odporučte článok Vytlačiť článok Späť
 
 

Späť


 
Najnovšia inzercia

Predaj | PET film
28.04.2017

 
 

Kúpa | PBT drť, farebný mix
28.04.2017

 
 

Predaj | Aglomerát PE
27.04.2017

 
 

Predaj | Tipelin 471-02
27.04.2017

 
 

Predaj | PP regranulát
27.04.2017

 
 

Predaj | PP regranulát
27.04.2017

 
 

Predaj | HDPE regranulát
27.04.2017

 
 
 

Predaj | HDPE/EVOH drť
27.04.2017

 
 
 
Výstavy
Vietnam Manufacturing Expo 2017

26.04.2017 | Popredná výstava o obrábacích strojov pre formy a vstrekovacie technológie pre plasty.

PLASTEC New England

03.05.2017 | Plastikársky veľtrh.

DESIGN and MANUFACTURING NEW ENGLAND

03.05.2017 | Medzinárodná plastikárska výstava.

interpack 2017

04.05.2017 | Medzinárodný veľtrh pre obalovú techniku sa koná v Düsseldorfe.

FOR INDUSTRY

09.05.2017 | 16. Medzinárodný veľtrh strojárenských technológií.

MACH-TECH

09.05.2017 | Medzinárodný veľtrh priemyselných strojov a zváracej techniky.

SOLIDS Dortmund 2017

10.05.2017 | SOLIDS Dortmund 2017 je vedúci veľtrh pre práškové a sypké materiály a technológie v Nemecku a uskutoční sa súbežne so 4. ročníkom veľtrhu RECYCLING-TECHNIK.

RECYCLING-TECHNIK Dortmund 2017

10.05.2017 | Veľtrh je zameraný na stroje a technické komponenty pre recykláciu a likvidáciu odpadov spôsobom šetrným k životnému prostrediu.