PlasticPortal.eu - denne aktualizovaný portál pre plasty a gumu

Aktuality
Zmena vlastníka vo firme Ahlbrandt GmbH

22.01.2018 | Ahlbrandt GmbH prešla do vlastníctva firmy Baldwin Technology Company.

Azurr-Technology, s.r.o. - Pozvánka na Interplastiku 2018 v Moskve

19.01.2018 | Azurr-Technology, s.r.o. Vás pozýva na veľtrh Interplastika 2018, kde prestaví pestrú škálu výrobkov Dynisco.

Možnosti získania grantu v Slovenskej republike

17.01.2018 | Prehľad noviniek - január 2018.

COBA získala cenu dodávateľ roka už druhý krát po sebe

15.01.2018 | COBA bola nedávno pozvaná na stretnutie dodávateľov spoločnosti AGC – AGC Automotive Supplier Day v Belgicku.

Konferencia NEWMATEC 2018 už za dva mesiace na Táloch

12.01.2018 | Zväz automobilového priemyslu Slovenskej republiky Vás pozýva na 4. ročník konferencie NEWMATEC .

 
Plastikársky slovník
Portál ZÁKONY A NORMY
Portál ZÁKONY A NORMY
Aktuálne v legislatíve
Harmonizované normy v októbri 2017

18.12.2017 | V Úradnom vestníku EÚ boli v októbri 2017 zverejnené nasledujúce názvy a odkazy harmonizovaných noriem:

Zákona č. 79/2015 Z.z. o odpadoch - novela

11.12.2017 | Novela č. 292/2017 zákona č. 79/2015 Z.z. o odpadoch nadobúda účinnosť od 1.1.2018 do 31.12.2022.

Obsah PAH v predmetoch a v hračkách

03.07.2017 | Na webovej stránke ECHA je nová výzva na predkladanie pripomienok a dôkazov týkajúce sa obsahu PAH uvedeného v položke 50 prílohy XVII nariadenia REAC ...

Nová vydaná změna nařízení č. 10/2011 (nařízení PIM) o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami

31.05.2017 | Nařízení Komise č. (EU)2017/752 mění a opravuje nařízení PIM o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami:

 
Newsletter
CAPTCHA Image
 
Úvod > Aktuálne články > Bez termoplastov a kaučukov by neboli elektromobily
Bez termoplastov a kaučukov by neboli elektromobily
 
 
Bez termoplastov a kaučukov by neboli elektromobily

Bez termoplastov a kaučukov by neboli elektromobily

Elektrické a hybridné vozidlá by nikdy nevybehli na cesty bez prispenia alternatívnych materiálov ako sú kaučuky a termoplasty. Tie totiž na rozhodujúcich miestach prispievajú k mnohonásobne vyššej účinnosti energie a zároveň šetria životné prostredie. Príkladom sú ľahké štruktúrované súčiastky na báze spojovacej technológie plast-kov s polyamidom 6 a vysoko výkonné pneumatiky s redukovaným valivým odporom na báze inovačných kaučukov.

Trend v automobilovom priemysle s hybridným či elektronickým pohonom kladie prísnejšie, resp. nové požiadavky na termoplasty a kaučuky. Žiadané sú vysokovýkonné materiály s excelentnými mechanickými vlastnosťami, no zároveň potrebujú automobilky nové materiály s vysokou odolnosťou voči ozónu, špeciálnymi elektrickými vlastnosťami,  a vysokou ohňovzdornosťou. Automobilky na trhu elektromobilov a hybridných áut budú preto v čoraz väčšej miere pracovať s high-tech termoplastmi ako sú Premium-Polyamide Durethan a PBTs Pocan a  širokou paletou vysokovýkonných kaučukov ako sú Therban, Levapren či butylkaučuk od firmy LANXESS, ktorá sa špecializuje na oblasť špeciálnej chémie.

L1  
Aj v autách súčasnosti sú žiadané high-tech syntetické kaučuky,
napríklad v hadiciach.
(Zdroj obrázku: LANXESS)
 

Ľahké nosiče batérií v hybridnej technike
LANXESS očakáva, že potenciál ľahkých konštrukcií jeho high-tech termoplastov s minimálnou hrúbkou sa bude ešte viac využívať, aby sa hmotnosť vozidla citeľne zredukovala. Pretože čím ľahšia bude karoséria a interiér, tým sa zväčší akčný rádius vozidiel. Príkladom možného budúceho použitia s vysokým potenciálom úspory hmotnosti sú nosiče batérií. Tie musia byť ľahké a zároveň dokázať pri náraze absorbovať obrovské množstvo energie. Tieto úlohy veľmi dobre spĺňa spojovacia technológia plast-kov na báze polyamidu 6 a oceľového plechu alebo hliníku, vyvinutá spoločnosťou LANXESS. Odľahčená konštrukcia označovaná aj ako hybridná technológia, ktorá oproti súčasnému oceľovému plechu prináša 20 až 30% úsporu na hmotnosti. Navyše je výroba hybridnej techniky často ekonomickejšia.

L2  
Hybridná technika sa etablovala v sériovej výrobe štruktúrovaných súčastí pre automobil. Príkladom použitia sú hybridné konzoly pedálov.
(Zdroj obrázku: LANXESS)
 

Kryt batérie, káblové plášte a konektory chrániace proti ohňu
Polyamid a PBT sú rovnako atraktívne aj pri nenosných komponentov batérie ako napríklad kryt batérie a časť skrinky výkonovej elektroniky. Takéto súčasti musia byť väčšinou elektromagneticky odizolované a sú dosiaľ väčšinou z oceľového plechu. Tieto látky sa dajú nahradiť vysoko zosilnenými a preto veľmi pevnými polyamidmi a PBT. Dva príklady takýchto materiálov sú Durenthan BKV 60 EF alebo Pocan TZ391, ktoré sú plnené zo 60, resp. 45 percent sklenými vláknami. Navyše sú ekonomicky výhodne spracovateľné.
Kvôli vysokým napätiam a silným prúdom v oblasti batérie a pohonu elektromobilov je zase možné očakávať väčšie uplatnenie umelých hmôt chrániacich proti ohňu. Z toho profitujú tak termoplasty, ako aj kaučuky. Najvhodnejším materiálom je etylen-vinylacetát-kopolymér (EVM), ktorý vedie LANXESS v portfóliu syntetických kaučukov pod názvom Levapren. EVM-kaučuk je bez halogénov a môže na základe svojej nepatrnej viskozity a dobrej znášanlivosti s protikladnými náplňami prijímať veľké množstvo anorganických ochranných látok proti ohňu, napr. hydroxid uhlíka. Ak takýto materiál horí, vznikajú len spaliny nepatrnej hustoty. Preto je kaučuk v elektromobiloch ideálnym kandidátom pre káblové plášte.

Využitie  high-tech pneumatík
Pneumatiky prenášajú energiu pohonu na vozovku a sú preto v značnej miere zodpovedné za to, ako môžu elektromobily ísť s nabitou batériou. V mestskej doprave ide okolo 30% spotreby pohonných hmôt na konto pneumatík. Na diaľnici je to asi pätina. Experti z LANXESS vychádzajú z toho, že samotný valivý odpor sa dá znížiť použitím aktuálne dostupných vysokovýkonných vulkanizovaných pneumatík približne o 10%. Tento podiel by sa mohol v budúcnosti ešte výrazne zvýšiť, vďaka novým neodymium-polybutadienovým kaučukom (Nd-BR) s úzkym molekulárnym rozdelením zaťaženia a vďaka novým roztokom styren-butadienovým kaučukom (SSBR). Menované typy Nd-BR charakterizuje obzvlášť nízka teplota vitrifikácie, tým sú pri mínusových teplotách flexibilnejšie, pri nízkych teplotách vykazujú nepatrný valivý odpor a šetria pohonné látky.
Zmieňované SSBR, ktoré sa v súčasnosti testujú, vďačia svojmu efektu úspory energie úplne inej vlastnosti: tvrdé čiastočky náplne, ktoré prepožičiavajú pneumatikovej gume jej stabilitu, sa môžu ešte lepšie než dosiaľ vložiť do gumovej matrice. Tým nové kaučuky SSBR, zjednodušene povedané, znižujú trenie týchto častíc medzi sebou, čo minimalizuje zbytočné straty energie. Prvé laboratórne a praktické testy ukázali okrem iného aj to, že pneumatiky zo spomenutých kaučukových materiálov by nedisponovali len nižšími hodnotami valivého odporu, ale aj vynikajúcou priľnavosťou k vozovke a zároveň ponúkajú dobré hodnoty oteru. Doteraz sa považovalo za obtiažne optimalizovať všetky tri vlastnosti jednej pneumatiky.

L3  
Moderné pneumatikové kaučuky nepomáhajú ušetriť len pohonné hmoty, ale prispievajú aj k udržaniu krátkej brzdnej dráhy. Optimalizovať obe vlastnosti súčasne sa považovalo dlhú dobu za obtiažne.
(Zdroj obrázku: LANXESS)
 
 

22.8.2011
autor: archív Lanxess
 
 
 
 
 
Odporučte článok Vytlačiť článok Späť
 
 

Späť


 
Najnovšia inzercia

Kúpa | EPS brikety
22.01.2018

 
 
 
 

Predaj | PP/HDPE
19.01.2018

 
 

Predaj | LDPE fólie
18.01.2018

 
 

Predaj | LDPE rolky
18.01.2018

 
 

Kúpa | PC /ABS
18.01.2018

 
 

Kúpa | PC/ABS
18.01.2018

 
 

Kúpa | PC drť
18.01.2018

 
 
 
Výstavy
Saudi Plastics and Petrochem 2018

21.01.2018 | Medzinárodný veľtrh pre plasty a petrochémiu.

Interplastica 2018

23.01.2018 | Veľtrh pre plastikárske technológie.

EXPOSHOP 2018

25.01.2018 | Výstava strojov a technológií pre obchody.

Danubius Gastro 2018

25.01.2018 | 25. ročník medzinárodného veľtrhu gastronómie DANUBIUS GASTRO

Gastropack 2018

25.01.2018 | 17. výstava obalových materiálov a baliacej techniky

SamuPlast

31.01.2018 | Výstava pre technológie, stroje a plastové materiály.

Expo manufactura

06.02.2018 | Medzinárodný veľtrh pre výrobu, kov a spracovanie plastov.

PLASTEC West 2018

06.02.2018 | Veľtrh prináša popredných odborníkov z plastikárskeho priemyslu spoločne s radou špičkových zariadení, výrobkov a služieb.